Marek Suski Twitter
Autor Michalina Kobla - 25 Września 2019

Na Twitterze zakpiono z opinii Marka Suskiego. Sprawdziliśmy, o co chodziło w jego głośnych słowach o wizach

Marek Suski skomentował zapowiadane od dłuższego czasu ewentualne zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych dla Polek i Polaków. Twittera obiegło zdanie z jego wypowiedzi, w którym stwierdził, iż "zniesienie wiz spowoduje, że Polonia zacznie wracać do kraju". Jako że polityk szybko stał się obiektem kpin, postanowiliśmy sprawdzić całą jego opinię.

Marek Suski od 2017 roku pełni funkcję szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów. Wysoko postawiony polityk często staje się obiektem zainteresowania mediów oraz internautów, którzy komentują jego poczynania na Twitterze. Tym razem platformę społecznościową zaczęła obiegać krótka opinia działacza. Stwierdził w niej, że "zniesienie wiz do USA spowoduje, że Polonia zacznie wracać do kraju". Wielu komentujących zaczęło wyśmiewać twierdzenia Suskiego, przypominając mu, iż Polacy przyjeżdżający do ojczyzny ze Stanów Zjednoczonych nie muszą mieć przecież specjalnej wizy.

Małopolska kurator oświaty nazwała zmiany klimatu 'wymyślonym problemem'. Naukowcy są innego zdaniaMałopolska kurator oświaty nazwała zmiany klimatu 'wymyślonym problemem'. Naukowcy są innego zdaniaCzytaj dalej

Marek Suski o zniesieniu wiz do USA

Jak się jednak okazało, sprawdzenie pełnej treści wypowiedzi polityka rzuca na sprawę nowe światło. Polityczek.pl przekazał, że Marek Suski miał bowiem stwierdzić dokładnie:

"Dzisiaj wydaje się, że po zniesieniu tych wiz będzie część ludzi, która z tego skorzysta, bo będzie łatwiej i może być na początku zwiększony ruch turystyczny - bo znam takie osoby, które mówią, że pojadą do Stanów, bo warto ten kraj zobaczyć. Natomiast będzie też ruch w drugą stronę. Jak byłem z premierem w USA, spotkałem się z Polonią w Nowym Jorku, Chicago i część ludzi mówiła: "My tu wyjechaliśmy kiedyś na wycieczkę, zostaliśmy, jak wizy będą zniesione, to będziemy mogli wrócić do kraju bez groźby, że nas nie wpuszczą z powrotem do Stanów", a niektórzy planują kupić tutaj działki i sprowadzić się z powrotem do Polski, więc to będzie ruch w dwie strony."

Marek Suski nie sugerował więc, że Polonia w USA musi mieć wizę, aby wjechać do Polski. Chodziło mu raczej o osoby, które przebywają obecnie w Stanach Zjednoczonych bez wymaganej zgody i prowadzą tam codzienne życie, często od wielu lat. Ewentualna wizyta w Polsce niesie dla nich za to ze sobą ryzyko, że nie zostaną wpuszczone do USA podczas próby powrotu. Ruch bezwizowy rozwiązałby ten problem. Emocje może budzić fakt, iż Suski w taki sposób opisywał Polaków nielegalnie mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Nie chodziło mu jednak o wymagane ewentualnie dokumenty, które uprawniałyby Polonię do powrotu do ojczyzny.

Marek Suski USA

Marek Suski wizy

Źródła: Polityczek, Twitter

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News