Zenon Martyniuk.
Autor Piotr Burakowski - 14 Września 2020

Piosenka Martyniuka w szkolnych podręcznikach? Wyjaśniamy

“Gazeta Plus” opublikowała artykuł pt.: “Dzieci w szkołach zamiast Pana Tadeusza poznają teksty Zenka Martyniuka. Reforma oświaty »oszalała«”.

W już niedostępnym artykule "Gazety Plus" opisano, że "w najnowszym podręczniku do języka polskiego w klasie 6-stej" zamieszczono tekst utworu "Przez twe oczy zielone" – sztandarowego przeboju Zenona Martynika. Co więcej, autor sugerował, że tak Ministerstwo Edukacji Narodowej doceniło pracę lidera grupy Akcent.

Podręcznik szkolny z parafrazą utworu Zenona Martyniuka.

Nie podręcznik, tylko zeszyt ćwiczeń

Tekst został wzbogaconym zdjęciem domniemanego podręcznika, w którym znalazło się następujące zadanie: "Podkreśl czasowniki i określ ich formy gramatyczne", niżej zaś zamieszczono – jak sugerowali internauci – parafrazę utworu Zenona Martyniuka:

"Przez twe oczy błękitne, błękitne zapomniałem/że dziś w szranki od rana miałem iść./Że do lochu mnie wtrącą, niech wtrącą, nie myślałem./I w twych oczu błękicie, błękicie będę żyć!".

Okazało się, że zdjęcie udostępnione w sieci podchodzi z podręcznika "Między Nami. Ćwiczenia dla klasy szóstej szkoły podstawowej". Wystarczyło sprawdzenie tego na stronach Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, gdzie znajdziemy skany podręcznika – zwraca uwagę Konkret24.

Paweł Mazur, rzecznik Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, zwraca uwagę w rozmowie z serwisem, że w zadaniu nie wykorzystano tekstu śpiewanej przez Zenona Martyniuka piosenki, tylko "literacką parafrazę stylizowaną na pieśń trubadurów".

DZISIAJ GRZEJE:

  1. W Holandii reaktywowano “partię pedofilów”. Tłumaczymy, jak to w ogóle możliwe
  2. “Wstyd i zhańbienie polskiego narodu”. Odpowiadamy, czy krzyż na Gerlachu został odcięty przez wspinacza

Podkreślmy jednak, że materiały dodatkowe, takie jak ćwiczenia, nie muszą być zatwierdzane przez MEN. Dlatego "Gazeta Plus" tym bardziej wprowadziła w błąd czytelnika.

Źródło: Konkret24.pl
Foto: TRICOLORS / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News