Mateusz Morawiecki
Autor Michalina Kobla - 1 Czerwca 2019

Oświadczenie majątkowe Mateusza Morawieckiego. Jak bogaty jest w rzeczywistości polski premier?

Majątek premiera Mateusza Morawieckiego w ostatnim czasie stał się bardzo popularnym tematem dla większości polskich mediów. Dzięki nowemu oświadczeniu, złożonemu przez prezesa Rady Ministrów, możemy dowiedzieć się nieco więcej o jego stanie posiadania. Jakie informacje zostały przekazane obywatelom we wspomnianym dokumencie?

O majątku Mateusza Morawieckiego media rozpisują się od niedawna naprawdę chętnie. Nie jest bowiem tajemnicą, że polityk należy do grona osób majętnych. Niewielu obywateli wie jednak, co w rzeczywistości zawiera oświadczenie złożone przez premiera według stanu na 31 grudnia 2018 r. Poniżej opisujemy więc jego najważniejsze punkty.

Stan posiadania działacza składa się z mienia "wchodzącego w stan małżeńskiej wspólności ustawowej lub stanowiącego jego majątek odrębny". Morawiecki wyliczył w oświadczeniu "dom o powierzchni ok. 150 m2 położony na działce o powierzchni ok. 0,46 ha. Wraz z zabudowaniami gospodarczymi i zabudowaniami (domkami) letniskowymi", a także "mieszkania 72,4 m2 wraz z meblami, wyposażeniem, sprzętem, wartość ok. 1 mln zł". Polityk nie jest właścicielem żadnego gospodarstwa rolnego, jednak w dokumencie wyliczono dodatkowo "dom o powierzchni ok. 100 m2 na działce o powierzchni ok. 3100 m2 położony w (...) własność, w tym dokupiona w 2016 r. współwłasność działki (z zaznaczoną wyłącznością dysponowania ok. 300 m2). Zabudowania gospodarcze i sanitariaty".

Jeśli chodzi o zasoby pieniężne, Morawiecki zgromadził ok. 5.380.000 zł. W składnikach mienia ruchomego (wartych więcej niż 10 tys. zł) wyliczył za to: zabudowę kuchenną wartą ok. 60 tys. zł, meble (1 i 2) o łącznej wartości ok. 125 tys. zł oraz meble i zabudowę (3) wycenioną na ok. 70 tys. zł. Ostatni punkt oświadczenia stanowią "inne dodatkowe dane o stanie majątkowym". W dokumencie premiera składa się na nie między innymi "segment (szeregówka) o powierzchni ok. 180 m2, położony na działce o powierzchni ok. 400 m2" (bezpośrednio do Morawieckiego należy 50%).

Wyliczona została także działka rolna o powierzchni ok. 4 ha (brak dochodu z tego tytułu), uprawnienia do 3857 akcji Santander (brak osiągania dochodu, premier zapowiedział wstrzymanie się z ewentualną materializacją uprawnień w czasie pełnienia funkcji rządowych) oraz pożyczka udzielona siostrze wysokości ok. 300 tys. zł. Poza tym Morawiecki zaznaczył, iż "w czasie pełnienia funkcji rządowych/ministerialnych powstrzyma się z realizacją praw do odroczonych w czasie premii, które zostały ujęte w raportach rocznych Banku Zachodniego WBK, należnych na podstawie stosunku pracy zakończonego z dniem 16 listopada 2015 r.".

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News