Michał Dworczyk aborcja
Autor Michalina Kobla - 15 Września 2019

Sprzeczne zapowiedzi PiS ws. prawa aborcyjnego. Posłanka obiecuje prace nad Zatrzymaj aborcję, Dworczyk uspokaja

Michał Dworczyk został zapytany na antenie Polsat News o kwestię braku jednoznacznej deklaracji dotyczącej ewentualnego zaostrzenia prawa aborcyjnego w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości. Szef Kancelarii Premiera stwierdził, że ugrupowanie nie ma planów zmiany tzw. kompromisu aborcyjnego. Jest to o tyle ciekawe, że kilka dni temu posłanka Anna Sobecka zapowiedziała "zajęcie się" projektem ustawy "Zatrzymaj aborcję" tuż po wyborach.

Michał Dworczyk w dość stanowczy sposób odniósł się do pytania dotyczącego zamiarów PiS ws. prawa aborcyjnego, które zadano mu na antenie Polsat News. Bliski współpracownik Mateusza Morawieckiego stwierdził, że "w sprawie ochrony życia jest w tej chwili pewien kompromis, wypracowany przed laty, i w tej chwili na razie nie ma żadnych planów, żeby ten stan prawny zmieniać". Polityk dodał:

"Jeżeli mówimy o kwestii eugeniki, taka dyskusja była, trwa i pewnie będzie, natomiast, jeżeli odnosimy się do programu, to każdy może zweryfikować, że w programie Prawa i Sprawiedliwości zmian, jeśli chodzi o tę ustawę, nie ma."

PiS obiecuje zniesienie opłaty, której nie ma. Zrezygnowano z niej 9 lat temuPiS obiecuje zniesienie opłaty, której nie ma. Zrezygnowano z niej 9 lat temuCzytaj dalej

Michał Dworczyk i Anna Sobecka o aborcji

Warto zaznaczyć, że kilka dni temu w całkowicie innym tonie sprawę komentowała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Sobecka. Polityk pojawiła się w programie "Polski punkt widzenia" na antenie Telewizji Trwam, gdzie pytano ją o kwestie przyszłych działań partii w sprawie ewentualnych zmian prawa aborcyjnego w Polsce, a konkretnie projektu "Zatrzymaj aborcję". Działaczka powiedziała:

"Upominałam się wielokrotnie w tej sprawie. Obiecał prezes, że tą sprawą zajmiemy się zaraz po wyborach. Zajmiemy się, mam nadzieję, orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego i wówczas będzie sprawa ustawy "Zatrzymaj aborcję". Myślę, że od tego zaczniemy."

Trudno stwierdzić, kto w tej sytuacji miał rację. Działacze ugrupowania obecnie rządzącego podali bowiem sprzeczne ze sobą informację, trafiając jednak do szerokiego grona odbiorców medialnego przekazu. Warto pamiętać, że to twierdzenia Dworczyka są nowsze, więc mogą znosić słowa Sobeckiej. Nie jest to jednak kwestia pewna.

Aborcja w Polsce

Przypomnijmy, że projekt "Zatrzymaj aborcję" zakłada (za stroną internetową inicjatywy) "usunięcie możliwości zabicia dziecka ze względu na podejrzenie niepełnosprawności bądź choroby". Obecnie, zgodnie z treścią art. 4a Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, "przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza, w przypadku gdy:

  1. Ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
  2. Badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu,
  3. Zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego."

Źródła:Radio Maryja, Polsat News, Sejm RP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News