AntyFAKE
Autor Michalina Kobla - 20 Kwietnia 2019

Katolickie medium przekazało niesłusznie, że każde niemieckie dziecko musi odbyć wizytę w meczecie

Odwiedzenie meczetu przymusowe dla każdego ucznia niemieckiej szkoły? Taką właśnie informację przekazali w nagłówku jednego z tekstów autorzy katolickiego portalu PCh24.pl. Jak się jednak okazuje, treść tytułu została zdecydowanie przerysowana, a prawda w tej kwestii jest dużo bardziej złożona i po prostu inna.

W wielu prawicowych mediach nie brakuje tekstów dotyczących poszerzającego się wpływu muzułmanów na kulturę oraz politykę Europy Zachodniej. Podobne artykuły są często silnie nacechowane negatywnymi emocjami lub bazują na hiperbolizacji zjawiska. Niestety, zasami zdarza się także, iż są oparte o nieprawdziwe lub zmanipulowane informacje, które polskim internautom przekazywane są później w zmodyfikowanej, wywołującej atmosferę strachu, czy też oburzenia formie.

Tym razem katolicki portal PCh24.pl zdecydował się opisać historię pary, która w 2016 roku podjęła głośną w całym kraju decyzję. Rodzice nie chcieli, aby ich 13-letni syn wybrał się na organizowaną przez szkołę w ramach lekcji geografii wycieczkę do meczetu. Jak twierdzili, nastolatek mógłby w takim miejscu zostać narażony na religijną agitację, czego chcieli uniknąć. Para została za swą decyzję ukarana grzywną przez sąd. Wtedy rozpoczęła sądową walkę, odwołując się od tego niesprawiedliwego swoim zdaniem wyroku.

Warto jednak zaznaczyć, że w niemieckim systemie edukacji wszystkie lekcje organizowane przez szkołę są obowiązkowe i to właśnie dlatego na rodziców 13-latka spadły kłopoty. Jak twierdzili przedstawiciele szkoły, dzieci z muzułmańskich rodzin także muszą obligatoryjnie uczęszczać na zajęcia na basenie oraz edukację seksualną (nazwaną przez PCh24 "kłamliwą"), chociaż dorośli często mają do tego zastrzeżenia natury religijnej oraz ideologicznej. Opisany przypadek zdobył duży rozgłos zarówno w niemieckich, jak i zagranicznych mediach. Niektóre z nich manipulowały jednak treścią tej emocjonalnej historii, naginając fakty.

Nie wszyscy niemieccy uczniowie przymusowo odwiedzą meczety

Jak wyżej wspomniano, sprawą zajął się jeden z redaktorów portalu PCh24.pl, który opublikował w serwisie artykuł pod tytułem "Sąd w Niemczech postanowił: wizyta w meczecie to obowiązek każdego ucznia". Zawarta w nim informacja jest oczywistym przekłamaniem szczególnie dla tych internautów, którzy widzą nagłówek i nie zdają sobie sprawy z tego, że nie koresponduje on merytorycznie z treścią samego tekstu. Żaden z niemieckich sądów nie podjął decyzji, według której każde dziecko uczęszczającej do szkoły na terytorium Niemiec jest zmuszone do odbycia wizyty w meczecie. Tego typu wycieczki nie są bowiem praktyką całkowicie powszechną, a jedynie wychodzą czasami z inicjatywy nauczycieli lub władz szkoły. Nie ma więc mowy o tym, że każdy uczeń musi przymusowo odwiedzić wspomnianą świątynię. Jest to jedynie pewien, bliżej nieokreślony procent nastolatków.

Poza tym sąd nie zajął się sprawą akurat w kontekście miejsca wycieczki lub jej celowości. Zgodnie z niemieckim prawem wszystkie zajęcia szkolne są dla dzieci obowiązkowe i to właśnie z tego powodu zapadł podobny wyrok. Tytuł został za to zbudowany w sposób sugerujący, że od niedawna przepisy nakazują bezpośrednio wszystkim niemieckim nastolatkom wizyty w meczetach, co nie jest oczywiście prawdą. Tym razem przekłamanie powstało więc nie przez podanie całkowicie błędnej informacji, a poprzez podanie czytelnikowi niepełnej gamy faktów.

Katolickie medium przekazało niesłusznie, że każde niemieckie dziecko musi odbyć wizytę w meczecie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News