Emmanuel Macron
Autor Michalina Kobla - 18 Kwietnia 2019

Fałszywy cytat Emmanuela Macrona o Polsce obiegł media społecznościowe tuż po pożarze Notre-Dame

Pożar katedry Notre-Dame spowodował bardzo poważne straty, dlatego też wielu światowych polityków szybko zaproponowało francuskiemu prezydentowi pomoc w jej odbudowie. Do tej grupy należy także Andrzej Duda, który przesłał do Emmanuela Macrona specjalną depeszę. Rzekoma odpowiedź polityka, obiegająca media społecznościowe, jest całkowicie nieprawdziwa i została najpewniej wymyślona przez jednego z internautów.

Zniszczenia w paryskiej katedrze Notre-Dame po pożarze, który wybuchł 15 kwietnia 2019 roku, okazały się naprawdę gigantyczne. Francuskie władze szybko zapewniły jednak, że świątynia zostanie odbudowana i za kilka lat odzyska dawny blask. Aby tak się stało, potrzeba jednak ogromnych nakładów finansowych oraz grona doskonałe wykształconych specjalistów. Swoją pomoc w imieniu wszystkich Polaków zaproponował więc Emmanuelowi Macronowi także Andrzej Duda.

- W związku z tragicznym pożarem Katedry Notre Dame de Paris proszę przyjąć wyrazy duchowej łączności ze wszystkimi Obywatelkami i Obywatelami Francji, których dotknął ten dramat. Zapewniam, że Polska jest gotowa wziąć udział w europejskim akcie solidarności w odbudowie zniszczonej świątyni, która jest diamentem naszej tożsamości i od zeszłego roku jest także domem dla Polskiej Kaplicy pod wezwaniem Najświętszej Matki Bożej Częstochowskiej i świętego Germana. Odbudowując wiele zabytków kultury, w tym budynków sakralnych, zniszczonych w pożodze II wojny światowej, Polska wykształciła licznych wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie renowacji obiektów historycznych, doświadczeniami których jesteśmy gotowi podzielić się z Francją - napisał prezydent w specjalnej depeszy, którą przesłano do francuskiej głowy państwa.

Grafika z fałszywym cytatem Emmanuela Macrona oszukała użytkowników Facebooka i Twittera

Tuż po ogłoszeniu chęci udzielenia pomocy przy odbudowie paryskiej Notre-Dame przez Andrzeja Dudę, portale społecznościowe obiegła niespodziewanie grafika ze zdjęciem Emmanuela Macrona oraz wyjątkowo osobliwym cytatem. Jego wygłoszenie przypisywano właśnie francuskiemu prezydentowi.

- Prezydent Francji ostro zareagował na słowa Andrzeja Dudy dotyczące polskiej pomocy w sprawie odbudowy katedry: "Polski rząd niech zajmie się przestrzeganiem konstytucji, a nie fałszywymi gestami przyjaźni" - napisał autor zdobywającej coraz większą popularność grafiki.

Warto zaznaczyć, że cytat umieszczony pod zdjęciem Emmanuela Macrona jest całkowicie nieprawdziwy. Francuski prezydent nigdy nie wypowiedział podobnych słów, a grafika została zapewne stworzona i rozpowszechniona przez jednego z internautów. Niestety, wielu nieświadomych przekłamania użytkowników portali społecznościowych podawało post dalej, przez co sprawa nabrała jeszcze poważniejszego wymiaru.

Grafika została udostępniona między innymi na oficjalnej stronie partii Twój Ruch na Facebooku. Profil lubi aż 69 912 osób, więc post musiał dotrzeć do naprawdę ogromnej grupy internautów. Został przy tym opatrzony opisem: "Tak Cię widzą, tak Cię piszą nasz Prezydencie. Zapracowałeś na swoją pozycję w Europie i na świecie. A i nas ośmieszyłeś przy okazji".

Nie wiadomo, dlaczego zawierający nieprawdziwy cytat Macrona obrazek został umieszczony na podobnym koncie, jednak prawdopodobnie prowadząca je osoba po prostu nie zweryfikowała stosownych informacji. Zauważyło to wielu internautów, którzy w sekcji komentarzy wytknęli autorom przekłamanie. Niestety, słowa przypisane francuskiemu prezydentowi, chociaż nigdy ich nie wypowiedział, dotarły bez odpowiedniego ostrzeżenia do licznych użytkowników portali społecznościowych.

Fałszywy cytat Emmanuela Macrona o Polsce obiegł media społecznościowe tuż po pożarze Notre-Dame

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News