Mateusz Morawiecki i Emmanuel Macron
Autor Michalina Kobla - 17 Kwietnia 2019

Redaktor serwisu Inna Polityka przeinaczył zamiary Mateusza Morawieckiego ws. odbudowy paryskiej katedry Notre-Dame

Pożar, który wybuchł 15 kwietnia 2019 roku w paryskiej katedrze Notre-Dame, spowodował bardzo poważne zniszczenia. Przywrócenie świątyni dawnego blasku będzie wymagało długich lat pracy oraz oczywiście sporego nakładu finansowego. Premier Mateusz Morawiecki wyznał więc otwarcie, że polski rząd chętnie pomoże Francuzom w tej bolesnej sprawie.

W sieci ruszyła już zbiórka środków na odbudowanie dachu katedry, który w ogromnej części spłonął, a jego fragmenty runęły do wnętrza budynku. Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że będzie starał się doprowadzić do jak najszybszego naprawienia trudnej sytuacji oraz ponownego udostępnienia świątyni dla wiernych i turystów. Wielu światowych polityków ogłosiło już, że chcą pomóc Francuzom w odbudowaniu ich narodowego skarbu. Do tej grupy należy także premier Mateusz Morawiecki.

- Polska wie, co to znaczy utracone dziedzictwo zniszczone w pożodze. Warszawę odbudowaliśmy z ruin sami. Katedrę Notre-Dame odbudujmy wszyscy razem jako Europejczycy. To wspaniały symbol Paryża, jak i naszej Europy - napisał szef polskiego rządu na Twitterze.

Przekłamanie w tytule artykułu serwisu Inna Polityka o obietnicy Mateusza Morawieckiego wobec Francji

To właśnie w kontekście tego stwierdzenia dziennikarze serwisu Inna Polityka stworzyli tekst pod tytułem „Morawiecki zapowiada nowy plan: Polska odbuduje cywilizację zachodnią”. Nagłówek sugerował bezpośrednio, że premier realnie, w podobny sposób wyraził się na temat pomocy przy przywróceniu świetności Notre-Dame. W rzeczywistości szef polskiego rządu nie skomentował sprawy w tak nacechowany światopoglądowo sposób, który mu przypisano.

- Przerażający pożar katedry Notre Dame w Paryżu zwrócił oczy całego świata na to miejsce. Wszyscy są zgodni, że spłonął symbol chrześcijańskiej Europy. Wielu dopatruje się w tym znaku, że jej upadek jest bliski lub już nadszedł. Jednak zręby katedry Notre Dame ocalały i wiadomo, że zostanie odbudowana. Premier Morawiecki zapowiedział, że Polska weźmie w tym udział - napisał redaktor serwisu Inna Polityka, tłumacząc swój tok myślenia, którym inspirowany był zapewne nagłówek.

Ostatecznie tytuł okazał się całkowicie mylący i nie miał nic wspólnego z treścią ani emocjonalnym nacechowaniem myśli wyrażonej przez Mateusza Morawieckiego. Próba nadania sprawie dość pokrętnego wymiaru metaforycznego sprawiła więc, że po prostu ją przekłamano.

Redaktor serwisu Inna Polityka przeinaczył zamiary Mateusza Morawieckiego ws. odbudowy paryskiej katedry Notre-Dame

Redaktor serwisu Inna Polityka przeinaczył zamiary Mateusza Morawieckiego ws. odbudowy paryskiej katedry Notre-Dame

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News