Odra szczepienia
Autor Maria Wieczorek - 7 Grudnia 2019

Wstrząsające statystyki sukcesem fałszywych teorii antyszczepionkowców. WHO przekazało, ile osób zachorowało na odrę w 2018 roku

Odra należy do grupy chorób, przed którymi można chronić się dzięki szczepionkom. Wpływy fałszywych teorii antyszczepionkowców doprowadziły jednak do ogromnych wzrostów w statystykach dotyczących zarażeń. Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia wydali specjalny raport, który nakreślił skalę problemu.

Odra zabiła w 2018 roku ok. 142 tys. osób - czytamy w specjalnym raporcie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Należy w tym miejscu zaznaczyć, że większość ofiar stanowiły dzieci, które nie przekroczyły piątego roku życia. W sumie odrą zaraziło się za to prawie 10 mln ludzi z całego świata. Największą liczbę zachorowań odnotowano w Somalii, Demokratycznej Republice Konga, Liberii, na Madagaskarze, a także na graniczącej z Polską Ukrainie.

Sprzedawali mięso chorych koni. Na rynek trafiało jako wołowinaSprzedawali mięso chorych koni. Na rynek trafiało jako wołowinaCzytaj dalej

Odra powraca przez wpływy antyszczepionkowców

Statystyki za 2019 rok nie są jeszcze oczywiście powszechnie dostępne. Eksperci zaznaczają jednak, że w porównaniu okresu od stycznia do listopada w zeszłym i bieżącym roku, obecnie notuje się nawet trzykrotny wzrost liczby zarażeń. Tedros Adhanom Ghebreysus, pełniący obecnie funkcję dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia, skomentował te dramatyczną już sytuację:

"Fakt, iż jakiekolwiek dziecko umiera na chorobę taką jak odra, której można zapobiegać za pomocą szczepionki, jest po prostu skandalem i zbiorową porażką ochrony najbardziej narażonych dzieci na świecie."

Warto zaznaczyć, że odra coraz częściej wykrywana jest w kolejnych państwach europejskich oraz w USA, gdzie w 2018 roku zanotowano największą liczbę zachorowań od 25 lat. Do dużych wzrostów w tej kwestii doszło w Grecji, Czechach, Albanii oraz Wielkiej Brytanii. W Polsce odnotowano za to w bieżącym roku (do połowy listopada) 1381 przypadków zachorowań, kiedy to przed rokiem w tym samym okresie było ich 187. Do takiego stanu rzeczy przyczynili się zdaniem ekspertów przede wszystkim antyszczepionkowcy, którzy pozbawiają dzieci ochrony przed odrą, jednocześnie narażając także osoby w ich otoczeniu.

Źródła:RMF FM, WHO, PAP
Foto: Heather Hazzan

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News