AntyFAKE
Autor AntyFAKE - 17 Lipiec 2019

Dwie różne historie 10-latka z Torunia. Nacjonalizm czy problemy wychowawcze?

Ordo Iuris nagłaśnia sprawę 10-latka z Torunia, którego rodzicom grozić ma ograniczenie praw rodzicielskich. Sprawa chłopca toczy się przed Sądem Rejonowym w Toruniu a została zgłoszona przez dyrekcję szkoły. Według instytutu, chłopca oskarżono o nacjonalizm. Dyrekcja zaprzecza.

10-letniego chłopca i jego rodziców, którym teraz grozi ograniczenie praw rodzicielskich nad chłopcem, w obronę wziął nie tylko instytut Ordo Iuris, ale i politycy. Wśród nich poseł Piotr Liroy-Marzec i Anna Sobecka z PiS. Według ich narracji, uczeń został oskarżony przez szkołę o nacjonalizm i podszytą nim agresję wobec kolegi ukraińskiego pochodzenia.

 - Narastający od dawna konflikt pomiędzy uczniami zaczął się, gdy Maciek zwrócił uwagę ukraińskiemu koledze wykrzykującemu, że Stefan Bandera to bohater. Po miesiącach ignorowania próśb rodziców o interwencję, szkoła bez ich wysłuchania zawiadomiła sąd o rzekomym propagowaniu przez Maćka nacjonalistycznych haseł oraz jego agresji wobec ucznia z Ukrainy - czytamy na stronie instytutu.

Dyrekcja odcina się od oskarżeń Ordo Iuris

Z oświadczenia szkoły wynika jednak, że radzie pedagogicznej o żadnym Banderze nic nie wiadomo. Powodem zawiadomienia prokuratury miały być problemy chłopca z rówieśnikami.

 - Chłopiec, uczeń klasy czwartej, wielokrotnie naruszał nietykalność innych dzieci, a także stosował przemoc słowną, wyrażając jednocześnie niechęć do cudzoziemców - brzmi stanowisko szkoły.

W odpowiedzi na powyższe sprostowanie, instytut Ordo Iuris przytoczył opinię wychowawczyni chłopca. Wynika z niej, że konflikt 10-latka z ukraińskim kolegą prowokowany był obustronnie. 

- Warto jednak podkreślić, że zawsze były to sytuacje związane z obustronną prowokacją. Jego zachowanie nie odbiega od zachowania rówieśników. Warto też podkreślić duże zaangażowanie rodziców chłopca w kształtowaniu właściwej postawy syna i we współpracy ze szkołą - czytamy na stronie Ordo Iuris.

 

Zobacz także

  1. LimeBand nie wykrywa tabletki gwałtu? Kontrowersje wokół opaski, która miała być innowacyjna
  2. Marsz Równości w Zabrzu wzbudza kontrowersje. Może być ustawką
  3. Przyczynił się do spopularyzowania terminu fake news. Teraz krytycznie ocenia jego ewolucję
  4. Beata Szydło została uznana sprawczynią kolizji. WPolityce publikuje sugestywną informację na temat stłuczki
  5. Skutki rozpowszechniania nieprawdziwych informacji są poważniejsze, niż się wydaje
  6. Manipulacja: Jak się bronić przed fake newsami?