PiS fake grafika
Autor Michalina Kobla - 8 Października 2019

Piękny gest Amerykanów z okazji zniesienia wiz? Lokalni działacze PiS nabrali się na fejka

PiS prowadzi aktywną kampanię wyborczą nie tylko na poziomie centralnym, ale także lokalnym. Wielu wyborców przygląda się więc działaniom przedstawicieli partii także na profilach na Facebooku regionalnych odnóg ugrupowania. Internauci mogli być zaskoczeni, gdy osoby prowadzące konto "PiS Powiat Grodzisk Wlkp.", przedstawiły ogromny korek w południowej Kalifornii jako piękny gest Amerykanów po decyzji Donalda Trumpa w sprawie zniesienia wiz dla Polaków.

PiS, jak większość dużych krajowych ugrupowań, może się pochwalić rozwiniętymi strukturami lokalnymi. Działacze regionalni starają się docierać do wyborców nie tylko na tradycyjne, ale także stosunkowo nowoczesne sposoby. Politycy partii z Grodziska Wielkopolskiego prowadzą na przykład specjalny profil na Facebooku, za pośrednictwem którego przedstawiają miejscowej opinii publicznej szczegóły swojej pracy. Czasami zdarza im się jednak także wykraczać nieco poza sferę krajowej polityki, co tym razem nie wyszło im jednak na dobre.

6 października 2019 roku działacze udostępnili na oficjalnym profilu grafikę z konta "Ryszard Swetru", charakteryzującego się dość satyrycznym podejściem do krajowych realiów politycznych. Jak jednak wiemy, nie wszyscy internauci w porę orientują się, że część postów z tego rodzaju stron jest jedynie żartem. Na fejka ostatecznie nabrali się więc także najpewniej przedstawiciele lokalnych struktur PiS.

TVP przegrało przed sądem z Borysem Budką. Sprawa dotyczyła 'paragonu hańby' z wyborczej debatyTVP przegrało przed sądem z Borysem Budką. Sprawa dotyczyła 'paragonu hańby' z wyborczej debatyCzytaj dalej

PiS z Grodziska Wielkopolskiego udostępnił graficznego fejka

Na podanym przez nich dalej zdjęciu widzimy gigantyczną liczbę samochodów, które ukazane z góry wyglądają niczym biało-czerwona wstęga. Twórca profilu "Ryszard Swetru" opatrzył zdjęcie podpisem:

"Piękny gest ze strony Amerykanów. Z okazji zniesienia wiz dla Polaków, utworzyli polską flagę na ulicach Los Angeles. Relacje Polska – USA najlepsze w historii! Brawo Prawo i Sprawiedliwość!"

Jak można się jednak domyślać, zdjęcie nie ma nic wspólnego ze sprawą zniesienia wiz, czego nie zauważyli jednak przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Gdyby zdawali sobie sprawę z ironii autora posta, prawdopodobnie nie chcieliby tej satyry na swoją partię podawać dalej.

W rzeczywistości fotografia powstała w 2016 roku. Przedstawia gigantyczny korek, który powstał w Los Angeles, gdy mieszkańcy wyjeżdżali na Święto Dziękczynienia. Przednie i tylne światła samochodów, których na autostradzie międzystanowej nr 405 utknęło wówczas setki, jeśli nie tysiące, ułożyły się w tę zaskakującą, niecodzienną wstęgę. Zdjęcie ani w 2016 roku, ani dziś nie ma więc nic wspólnego z Polską. Chociaż post miał pierwotnie wydźwięk satyryczny, wiele wskazuje na to, że tej ironii nie zauważyli działacze PiS.

PiS fejk

PiS fake

Źródła:Facebook, Twitter, The Telegraph

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News