Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer
Autor Michalina Kobla - 9 Czerwca 2019

TVP Info przekazało w nagłówku, że PO łączy się z Nowoczesną. W rzeczywistości powstanie wspólny klub parlamentarny

8 czerwca 2019 roku, podczas wspólnych obrad rad krajowych Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej, Grzegorz Schetyna poinformował o planowanym połączeniu klubów parlamentarnych obu partii. W serwisie TVP Info ukazał się szybko dotyczący sprawy artykuł, w którego nagłówku poinformowano o połączeniu samych ugrupowań. Nie jest to informacja prawdziwa.

Grzegorz Schetyna w sposób oficjalny zapowiedział już połączenie klubów parlamentarnych Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej. Pomysł ma zwiększyć skuteczność działań ugrupowań opozycyjnych w Sejmie oraz Senacie, ale także zapewne zacieśnić współpracę przed jesiennymi wyborami. Chociaż w mediach pojawiały się spekulacje, według których druga z wymienionych partii ma wkrótce przestać istnieć z powodu problemów finansowych, podobne doniesienia nie zostały w żaden sposób potwierdzone.

W kontekście planów Schetyny oraz Katarzyny Lubnauer w serwisie TVP Info ukazał się artykuł zatytułowany: "PO łączy się z Nowoczesną. „Przelewanie z tej samej szklanki do tej samej szklanki”. Nagłówek w sposób bezpośredni informował o połączeniu dwóch opozycyjnych partii, chociaż do fuzji nie doszło. Należy bowiem rozróżniać kluby parlamentarne od samych ugrupowań politycznych, gdyż nie są to wyrażenia synonimiczne.

W pierwszym akapicie tekstu autor zawarł także informację, według której "wchłonięcie .N ogłosił dziś Grzegorz Schetyna, lider Platformy, podczas wspólnych obrad rad krajowych obu ugrupowań". Chociaż w poprzedzającym twierdzenie zdaniu zawarto informację o tym, że sprawa dotyczy klubów parlamentarnych, podobny sposób przekazu mógł pogłębić zagubienie czytelników.

Jeszcze w piątek, 7 czerwca niezależność i odrębność Nowoczesnej jako partii potwierdzała jej przewodnicząca, Katarzyna Lubnauer. Oto co ujawniła dla Wirtualnej Polski:

"Na pewno w sobotę nie zapadnie decyzja o fuzji, Nowoczesna pozostanie niezależnym bytem politycznym. Padną za to pewne zapowiedzi dotyczące powrotu do formuły, jaką była Koalicja Obywatelska, która świetnie sprawdziła się w wyborach samorządowych."

Zawarte w nagłówku twierdzenie, według którego Nowoczesna i Platforma Obywatelska się połączyły, przy jednoczesnym uniknięciu przekazania informacji o tym, że fuzja obejmie kluby parlamentarne, jest więc nieprawdziwa i myląca dla odbiorców.

TVP Info przekazało w nagłówku, że PO łączy się z Nowoczesną. W rzeczywistości powstanie wspólny klub parlamentarny

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News