TVN24
Autor Michalina Kobla - 31 Maja 2019

TVP zarzuciło TVN24 przekłamanie ws. wyników wyborów do PE. Kto w rzeczywistości zwyciężył na Podkarpaciu?

W serwisie TVP Info ukazał się tekst, w którym autor zarzucił przekłamanie stacji TVN24. W zapowiedzi do materiału na temat wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz kampanii wyborczej dziennikarka stwierdziła bowiem, że na Podkarpaciu wygrała w swoim okręgu Elżbieta Łukacijewska, która "pokonała m.in. Tomasza Porębę z PiS". Kto w rzeczywistości zdobył więcej głosów?

"Łukacijewska pokonała Porębę w swoim okręgu”. Fake news TVN" - to tytuł artykułu, który ukazał się w serwisie internetowym TVP Info. Tekst zawierał fragment jednego z programów stacji, w którym redaktorka zapowiadała kolejny materiał, dotyczący wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego, ale także przede wszystkim samej kampanii wyborczej. Jej słowa szybko wywołały wśród internautów (szczególnie na Twitterze) bardzo duże emocje.

- A teraz ocena kampanii wyborczej Koalicji Europejskiej przez jej kandydatkę, która ze świetnym wynikiem uzyskała mandat na Podkarpaciu. Elżbieta Łukacijewska, mimo ostatniej, 10. pozycji na liście, wygrała w swoim okręgu, pokonując między innymi Tomasza Porębę z Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała dziennikarka, wzbudzając niemałe kontrowersje.

Z jakiego powodu? TVP zarzuciło TVN24 stworzenie fake newsa, gdyż w okręgu wyborczym nr 9 Łukacijewska i Poręba rzeczywiście zdobyli mandaty, jednak pierwsza z wymienionych z 40 737 głosami, a jej oponent z 276 014 głosami. Przewaga działacza, który startował z list PiS, była więc naprawdę spora i to on zdobył największe poparcie na Podkarpaciu. Łukacijewska pokonała go łącznie w dwóch gminach - Komańczy (o 5 głosów) oraz Cisnej (o 139 głosów). Ostatecznie to Poręba był jednak zdecydowanym wygranym w okręgu nr 9. Trudno więc znaleźć powód, dla którego to działaczkę KE przedstawiono jako zwyciężczynię na Podkarpaciu.

Nagranie można zobaczyć tutaj.

TVP zarzuciło TVN24 przekłamanie ws. wyników wyborów do PE. Kto w rzeczywistości zwyciężył na Podkarpaciu?

TVP zarzuciło TVN24 przekłamanie ws. wyników wyborów do PE. Kto w rzeczywistości zwyciężył na Podkarpaciu?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News