Witold Kieżun o Polsce
Autor AntyFAKE - 5 Sierpień 2019

Powstaniec warszawski w gorzkich słowach opisał współczesną Polskę. Manipulacje wokół wywiadu sprzed kilku lat

Powstaniec warszawski, prof. Witold Kieżun w 2013 roku udzielił wywiadu, w którym stwierdził z ogromnym żalem, iż "umiera nie w tej Polsce, o którą walczył". Słowa ekonomisty zostały udostępnione kilka dni temu przez jednego z użytkowników Twittera, na co krytycznie zareagowało wielu internautów, zarzucających postującemu manipulację. Sprawdziliśmy więc, czego dokładnie dotyczyła opinia Kieżuna oraz w jakim kontekście ją wyraził.

Powstaniec warszawski Witold Kieżun powszechnie rozpoznawany jest przede wszystkim w polskim środowisku naukowym. Ekonomista i prakseolog znany jest ze swych krytycznych opinii na temat szczegółów transformacji ustrojowej oraz tego, w jakim kierunku poszła po niej krajowa gospodarka. Pomimo podeszłego wieku profesor chętnie udziela komentarzy na współczesne tematy oraz aktywnie uczestniczy w akcjach związanych z kultywowaniem pamięci o powstańcach.

Powstaniec warszawski o współczesnej Polsce

2 sierpnia 2019 roku jeden z internautów udostępnił na swym koncie na Twitterze zdjęcie prof. Kieżuna i jego cytat: "Umieram nie w tej Polsce, o którą walczyłem". Wpis nie posiadał szerszego opisu, kontekstu, szczegółów wyrażenia tej opinii przez powstańca. W sekcji komentarzy zauważyć możemy, iż wielu użytkowników platformy powiązało słowa z okresem rządów Prawa i Sprawiedliwości. Niektórzy napisali za to, iż postujący dopuścił się manipulacji, gdyż cytat pochodzi z wywiadu, którego Kieżun udzielił w 2013 roku, gdy rządziła obecna opozycja.

Nowa Sól: Bezbronny pies przejechany przez samochód. Ruszyła nagonka na niewłaściwego człowiekaNowa Sól: Bezbronny pies przejechany przez samochód. Ruszyła nagonka na niewłaściwego człowiekaCzytaj dalej

Warto więc poznać dokładny kontekst wypowiedzi powstańca, gdyż - jak się okazuje - nie powstała ona w kontekście konkretnej partii politycznej. Kieżun mówił ze łzami w oczach o miejscu Polski w Europie oraz sytuacji, do której zaprowadziła nas transformacja w wybranej przez polityków formie. Jego cytat to dokładnie:

"Umieram jednak nie w tej Polsce, o jaką walczyłem. Na tym polega starość, że człowiek się roztkliwia. To bardzo bolesne, jak ja patrzę na to, jak my wybieramy, straciliśmy markę na świecie, jak w tej chwili jesteśmy już praktycznie całkowicie uzależnieni."

Dalej Kieżun opowiadał o pozycji Niemiec, które kiedyś były okupantem, a dziś zajmują niezwykle silne miejsce w Europie. Wspominał o tym, że jeżeli władze Stanów Zjednoczonych chcą porozumieć się z Unią Europejską, dzwonią właśnie do Berlina. Tam także udają się często polscy ministrowie, podkreślając wagę takich spotkań. Trudno więc osądzić, że profesorowi chodziło o konkretną opcję polityczną. Mówił raczej o wizji Polski po '89 roku w ogóle. 

Witold Kieżun o współczesnej Polsce

Zobacz także

  1. LimeBand nie wykrywa tabletki gwałtu? Kontrowersje wokół opaski, która miała być innowacyjna
  2. Marsz Równości w Zabrzu wzbudza kontrowersje. Może być ustawką
  3. Przyczynił się do spopularyzowania terminu fake news. Teraz krytycznie ocenia jego ewolucję
  4. Beata Szydło została uznana sprawczynią kolizji. WPolityce publikuje sugestywną informację na temat stłuczki
  5. Skutki rozpowszechniania nieprawdziwych informacji są poważniejsze, niż się wydaje
  6. Manipulacja: Jak się bronić przed fake newsami?