Żydzi
Autor AntyFAKE - 7 Lipiec 2019

Publiszer udostępnił zmanipulowaną wersję zdjęcia ortodoksyjnych Żydów. Autor najpewniej twierdzi, że to tylko żarty

W serwisie Publiszer opublikowano zdjęcie opisane słowami: "Apel do Polaków". Widzimy na nim grupę ortodoksyjnych Żydów, spośród których jeden trzyma w rękach kartkę ze zmanipulowanym napisem: "Polacy, oddajcie nasze kamienice". Oczywiście jest to fotomontaż, uważany przez autora najpewniej za doskonały żart.

Wielokrotnie podejmowaliśmy już temat artykułów ukazujących się w serwisie Publiszer, gdyż nierzadko jego twórcy promują niezgodne z prawdą informacje. Tym razem na portalu, w zakładce "Humor", opublikowano wpis: "Apel do Polaków". Nie zawierał żadnego tekstu, jedynie fotografię, na której zobaczyć możemy grupę Żydów. Jeden z nich, prawdopodobnie ze swym młodszym krewnym, trzyma w rękach białą kartkę papieru z nadrukowanymi słowami: "Polacy, oddajcie nasze kamienice". Jako że fotografia została wykonana podczas dużego zgromadzenia, manipulacja autora dużo intensywniej działa na wyobraźnię. Oczywiście zdjęcie nie jest prawdziwe, a sam cel protestu nie miał nic wspólnego z Polską oraz Polakami.

Prawdziwą wersję zdjęcia odnajdujemy na profilu "True Torah Jews‏" na Twitterze. W rzeczywistości na kartce napisano: "Antysyjonizm nie jest antysemityzmem. To judaizm". Sam opis fotografii brzmi następująco: "Antysyjonizm nie jest antysemityzmem. Jest częścią judaizmu. Nasze autentyczne przesłanie przeciwko syjonizmowi przechodzi na następne pokolenie. Będziemy nadal uczyć nasze dzieci o pięknie judaizmu i fałszywości syjonizmu". Osoby prowadzące profil informują także, iż ich misją jest "informowanie świata, że Izrael nie reprezentuje Żydów ani judaizmu". Omawiana fotografia powstała więc prawdopodobnie podczas jednego ze zgromadzeń, w czasie którego uczestnicy prezentowali podobne poglądy. Nie ma to nic wspólnego z kwestią Polski, Polaków oraz wspomnianych na fotomontażu kamienic.

Jak przekazaliśmy już nieco wyżej, zdjęcie trafiło do zakładki "Humor", jednak po wejściu w zakładkę "Różności" informacja o podkategorii nie wyświetla się (screen niżej). Rozpowszechnianie w sieci podobnych "żartów" (bez żadnego opisu!) może w wielu przypadkach kończyć się stworzeniem przekłamania, zdobywającego popularność na zaskakująco dużą skalę. Twórcy wpisu najpewniej jednak o tym zapomnieli.

Publiszer udostępnił zmanipulowaną wersję zdjęcia ortodoksyjnych Żydów. Autor stwierdził, że to tylko żarty

Publiszer udostępnił zmanipulowaną wersję zdjęcia ortodoksyjnych Żydów. Autor stwierdził, że to tylko żarty

Publiszer udostępnił zmanipulowaną wersję zdjęcia ortodoksyjnych Żydów. Autor stwierdził, że to tylko żarty

Zobacz także

  1. Misiewicz podziękował RPO. Wcześniej prorządowe media oskarżały go o polityczną stronniczość
  2. Są na Ziemi o wiele dłużej niż człowiek i mogą przenosić bardzo poważne choroby. Fakty i mity na temat komarów
  3. Adam Słodowy żyje. Tragiczny fake news powieliły dziś największe media w Polsce
  4. Chaos wokół rekrutacji do szkół średnich. Rzecznik R. Trzaskowskiego zarzucił kłamstwo Ministerstwu Edukacji
  5. Dlaczego Robert Biedroń nie oddał mandatu do PE? Prof. Płatek dementuje medialne doniesienia w tej kwestii
  6. Dwie różne historie 10-latka z Torunia. Nacjonalizm czy problemy wychowawcze?