szczeniaki ciemne podniebienie
Autor Maria Wieczorek - 6 Listopada 2019

Szczeniaki z ciemnym podniebieniem będą agresywne? Wyjaśniamy jaka jest prawda

Szczeniaki z ciemnym podniebieniem wyrosną na złe psy? Wśród posiadaczy czworonogów bardzo często funkcjonują jeszcze mity pochodzące z czasów, gdy weterynaria nie była na takim poziomie jak dzisiaj. Jedną z najczęściej powtarzanych nieprawd jest ta o kolorze podniebienia

Szczeniaki niezależnie od rasy są przesłodkie, jednak nie zawsze każde z nich może liczyć na ciepły i kochający dom. Duża część małych czworonogów cierpi z powodu niemającego niczego wspólnego z prawdą mitu, który skazuje niektóre zwierzętana odrzucenie. Co gorsza, wiely z nas nadal mocno wierzy w ten przesąd i nawet przez chwilę nie pojawia się refleksja, czy jest to rzeczywiście prawda.

Podniebienie psa a charakter

Chyba każdy kto posiada psasłyszał kiedyś o tym, że najlepszym sposobem na "przewidzenie" charakteru czworonoga jest sprawdzenie koloru jego podniebienia. Proces oceny jest bardzo prosty - ciemne podniebienie u szczeniaka ma świadczyć o tym, że w wieku dorosłym będzie miał ogromne skłonności do zachowań agresywnych i niebezpiecznych, z kolei jasny kolor ma rzekomo dawać pewność, iż pies będzie potulny i łagodny.

Szarik z Czterech Pancernych został wypchany? Historia najsłynniejszego polskiego psa owiana mitamiSzarik z Czterech Pancernych został wypchany? Historia najsłynniejszego polskiego psa owiana mitamiCzytaj dalej

Jak można się spodziewać, żadna z powyżej podanych metod nie jest ani skuteczna, ani prawdziwa. Ubarwienie podniebienia każdego psa to zasługa jedynie ciemnej pigmentacji, nie mającej żadnego związku z jakimkolwiek wpływem na charakter czworonoga. Mało tego, nie istnieją żadne badania, które choć w najmniejszym stopniu potwierdziłyby związek koloru podniebienia psa z jego charakterem.

Skąd wziął się przesąd o kolorze podniebienia u psa?

Zachodzi zatem pytanie: skąd wziął się ten szkodliwy dla poszukujących domów szczeniaków mit? Odpowiedź jest banalnie prosta. Za wszystko odpowiedzialne jest najprawdopodobniej wrażenie, jakie budzą bardzo ciemne kolory w kontraście do jasnych. W naszej kulturze ciemne kolory, a czarny przede wszystkim, kojarzą się częściej z "czymś złym", a jasne kolory kończąc na bieli oznaczają "niewinność" czy "dobroć".

Następny artykuł Kliknij ten przycisk Google News Trafisz na stronę Wiadomości Google, gdzie w prawym górnym rogu znajdziesz przycisk "Obserwuj". Kliknij go.