Władimir Putin Wikipedia
Autor Maria Wieczorek - 6 Listopada 2019

Władimir Putin podważył wiarygodność Wikipedii. Wezwał do stworzenia rosyjskiej encyklopedii internetowej

Władimir Putin wezwał oficjalnie do utworzenia rosyjskiej, alternatywnej witryny na wzór Wikipedii poprzez przeniesienie Wielkiej Rosyjskiej Encyklopedii do sieci. Jak stwierdził, podobny dostęp do informacji byłby "bardziej wiarygodny" niż obecnie. Projekt ma kosztować nawet 1,7 mld rubli.

Władimir Putin podjął stosunkowo nietypową decyzję, która wydaje się niepokojąca w kontekście kontrowersji wokół ustawy przewidującej utworzenie runetu wyizolowanego od zagranicznych serwerów. Rosyjski prezydent wezwał do przeniesienia Wielkiej Rosyjskiej Encyklopedii do sieci jako alternatywy dla popularnej Wikipedii. Polityk podważył wiarygodność znanej witryny, twierdząc, że rosyjski projekt "będzie przynajmniej źródłem wiarygodnych informacji podanych w dobrej, nowoczesnej formie".

Facebook będzie karał za używanie niektórych emotek? To prawda, ale jest jeden haczykFacebook będzie karał za używanie niektórych emotek? To prawda, ale jest jeden haczykCzytaj dalej

Władimir Putin chce utworzenia rosyjskiej encyklopedii internetowej

Przeniesienie Wielkiej Encyklopedii do sieci potrwa ok. 3 lat. Przeznaczone na ten cel zostanie nawet 1,7 mld rubli (prawie 27 mln dolarów). W sieci funkcjonuje oczywiście rosyjskojęzyczna wersja Wikipedii, której wartość według Putina nie jest wystarczająca. Jedna z agencji prasowych podała, że pomysł prezydenta stanowił odpowiedź na postawę rektora jednej z uczelni wyższych. Ten przekonywał bowiem, że zaufanie do Wikipedii nawet wśród sędziów rosyjskich sądów jest już zbyt wysokie.

Podobna zmiana w Rosji może oczywiście niepokoić. Uzależnienie haseł oraz ich opisów od inwestycji politycznej może bowiem całkowicie odciąć internautów od wielu istotnych, potrzebnych informacji. Będziemy oczywiście obserwować rozwój tego projektu.

Źródło:PAP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News