Horoskopy czy działają
Autor Maria Wieczorek - 5 Listopada 2019

Horoskopy fenomenem kolorowych pism i portali plotkarskich. Czy warto im ufać?

Horoskopy umieszczane są w dzisiejszych czasach w prawie każdym kolorowym pisemku i na większości portali plotkarskich. Czasami można zadziwić się zgodnością przepowiedni z tym, co naprawdę nam się przytrafia. Aby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, warto wiedzieć, kto i w jaki sposób je pisze. Podpowiadamy, dlaczego nie warto w pełni ufać podobnym wizjom.

Horoskopy wciąż nie tracą na popularności głównie z powodu zamieszczania ich w kolorowej prasie oraz na wielu popularnych witrynach plotkarskich, czy nawet informacyjnych. Co ciekawe, wciąż bardzo wiele osób wierzy w podobne przepowiednie, twierdząc przy tym, że w ich przypadku naprawdę się spełniają. Dlaczego?

Duży wpływ ma na to przede wszystkim sposób, w jaki horoskopy są pisane. Jeżeli nie mamy konkretnie podanego okresu, w którym bardzo ogólnie opisane zdarzenie ma mieć miejsce, to przy odrobinie chęci uda nam się znaleźć argumenty przemawiające za słusznością przepowiedni. Poza tym pamiętać należy, że podobne gazety oraz portale plotkarskie docierają do szerokiej grupy odbiorców, więc współczynnik sprawdzania się danej wizji dla konkretnego znaku zodiaku jest stosunkowo wysoki (szczególnie przy ogólnikach, np. "ktoś bliski zrobi dla ciebie coś miłego").

Facebook będzie karał za używanie niektórych emotek? To prawda, ale jest jeden haczykFacebook będzie karał za używanie niektórych emotek? To prawda, ale jest jeden haczykCzytaj dalej

Horoskopy - dlaczego wydaje nam się, że działają?

Ciekawym aspektem popularności horoskopów jest fakt, iż jeżeli są pozytywne, to mogą w dobry sposób wpływać na nasze samopoczucie i nastawienie wobec tego, jak będą wyglądały następne dni. Jeżeli przepowiednia nam się spodoba, czy nawet częściowo (lub całkowicie) się sprawdzi, wrócimy po kolejną z większą chęcią. Czasem warto więc pokrótce przejrzeć wizje dla innych znaków i sprawdzić, czy są zbudowane w podobny sposób i czy przypadkiem każdego nie czeka wkrótce jedynie szczęście i dostatek.

Warto wiedzieć, że w mediach rzadko zdarza się, aby horoskopy rzeczywiście pisane były przez astrologów, bazujących przede wszystkim na dacie i miejscu urodzenia danej osoby. Czasami zajmują się tym bowiem freelancerzy, współpracujący z różnymi redakcjami, czasami nawet kilkoma naraz. To może bez wątpienia podważać wiarygodność wizji nawet wśród tych, którzy w nie rzeczywiście wierzą. Niektóre media używają także specjalnych tabelek lub generatorów, czego dowiedzieć się można z licznych internetowych forów dyskusyjnych.

Jak więc widać, sama forma horoskopów oraz wiara w ich powodzenie najczęściej przyczynia się do przekonania, że poniekąd rzeczywiście się sprawdzają. Wizje pojawiające się w mediach są bowiem tworzone w sposób zależny od fantazji ich autora, a nie mistyczną wiedzę w moc poznawania i przewidywania przeszłości. Horoskopy powinniśmy więc traktować przede wszystkim jako rozrywkę, a nie pewnik, do którego w jakikolwiek sposób powinniśmy się dostosować.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News