Policja cyberoszustwo
Autor Maria Wieczorek - 5 Listopada 2019

Dostałeś wiadomość od policjantów? Uważaj, cyberoszuści podszywają się pod mundurowych

Policja nie namawia obecnie do pobrania "autorskiej aplikacji do ochrony smartfonów". Cyberoszuści, którzy podszywają się pod mundurowych, próbują niezbyt udaną grafiką przyciągnąć uwagę internautów. W rzeczywistości rzeczona aplikacja to bowiem złośliwe oprogramowanie.

Policja zachęca do pobrania aplikacji ze strony, w której adresie znajduje się nazwa popularnej firmy dostawczej? Jeżeli dostałeś wiadomość zwierającą podobną propozycję, oczywiście nie powinieneś na nią przystać. Zespół CERT Polska opisał na Facebooku zadziwiającą kampanię cyberoszustów, którzy tym razem podszywają się pod mundurowych. Jednocześnie starają się jednak dotrzeć do użytkowników smartfonów jako fałszywi przedstawiciele firmy DHL.

Oszuści żerują na miłośnikach tanich okazji. Uwaga na fałszywe wiadomościOszuści żerują na miłośnikach tanich okazji. Uwaga na fałszywe wiadomościCzytaj dalej

Policja nie zachęca do pobrania "autorskiej aplikacji do ochrony smartfonów"

Z posta na portalu społecznościowego dowiadujemy się:

"Uwaga! Tym razem humorystyczna, lecz prawdziwa kampania podszywająca się pod Polską Policję, rzekomo oferującą aplikację do ochrony smartfonów. Aplikacja to oczywiście złośliwe oprogramowanie, a konkretnie Cerberus przeznaczony na platformę Android. Wykorzystany wizerunek naczelnika podinsp. Rafała Zatary na stronie zapewnia, że, tu cytat, "Alikacja jest aktualizowana 24/h wraz z baza portalu www.virustotal.com". Złośliwa strona policji znajduje się pod adresem dhlaplikacja[.]pl/apk. Z tego samego serwera, pod adresem dhlaplikacja[.]pl, cybeprzestępcy również infekują ofiary tą samą rodziną malware, podszywając się pod DHL."

Ostrzegamy więc przed podobnym zagrożeniem oraz zachęcamy, aby zgłaszać ataki oszustów specjalistom. Poniżej pokazujemy, jak wygląda kampania osób podszywających się pod policjantów oraz firmę DHL:

Policja oszuści

Policja oszuści

Policja oszuści

Źródło:Facebook
Foto: Andrzej Rembowski

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News