Sztuczna inteligencja Szekspir
Autor - 26 Listopada 2019

Eksperci od lat zastanawiali się, czy Szekspir pisał sam. Odpowiedzi udzieliła sztuczna inteligencja

Sztuczna Inteligencja zbadała największe dzieła Szekspira. Jak się okazało, może nie być on jedynym autorem swoich sztuk. Eksperci od dawna podejrzewali podobny stan rzeczy, jednak dopiero teraz uzyskali prawie pełną pewność.

Sztuczna Inteligencja potrafi wykonywać coraz bardziej skomplikowane zadania. Tym razem zbadała prace najbardziej znanego angielskiego dramaturga. Wielu naukowców było bowiem zdania, że Szekspir nie mógł sam napisać samodzielnie swoich utworów. Najnowsze badanie zostało wykonane przez zaawansowany program czeskiego twórcy Petra Plechaca, utworzony w oparciu o schemat nauki maszynowej. Algorytm orzekł, że "Henryk VIII" ma dwóch autorów - jeden z nich to Szekspir, a drugi to bliski współpracownik pisarza, John Fletcher.

Jak zaczęła się legenda siejącej panikę czarnej wołgi? Sprawę po latach zbadał historykJak zaczęła się legenda siejącej panikę czarnej wołgi? Sprawę po latach zbadał historykCzytaj dalej

Sztuczna inteligencja rozpoznała styl obu autorów

Wcześniej badacze wskazywali na braki w edukacji Szekspira, który w swoich dziełach wykazywał się jednak sporą wiedzą w różnych dziedzinach. Tym razem różnice dotyczyły doboru słów i rytmu. Program stwierdził ponadto, że autorzy podzieli się tekstem mniej więcej po połowie. Potwierdza to więc liczne opinie specjalistów z zakresu literatury i szekspirologów. Oprócz Fletchera do grona autorów "podejrzanych" o współpracę z Szekspirem należy Christopher Marlowe. Mimo, że autor ten zmarł rok przed pierwszymi pracami Szekspira, istnieje teoria, że Marlowe upozorował swoje zabójstwo. Odkryto za to spore podobieństwo prac obu autorów.

Źródło: innpoland.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News