Telewizja Republika o sprawie wniosku o Trybunał Stanu dla Kopacz i Tuska
Autor Michalina Kobla - 27 Sierpnia 2019

Telewizja Republika: Będzie Trybunał Stanu dla Tuska i Kopacz. Na razie jest jedynie wniosek

Telewizja Republika opublikowała na swym portalu informacyjnym artykuł pod tytułem: "Będzie Trybunał Stanu dla Tuska i Kopacz". W rzeczywistości decyzja na ten temat oczywiście jeszcze nie zapadła. Na razie podobne rozwiązanie zaproponował jedynie Marcin Horała.

Telewizja Republika ogłosiła w nagłówku tekstu z 26 sierpnia, że "będzie Trybunał Stanu dla Donalda Tuska oraz Ewy Kopacz". Co ciekawe, w samym tekście nie ma już słowa o tym, iż realna decyzja w tej kwestii miała oficjalnie zapaść. Tytuł nie jest więc prawdziwy i może wprowadzać w poważny błąd przez swój manipulacyjny wymiar.

Co to jest manipulacja w mediach? Jest bardzo groźnaCo to jest manipulacja w mediach? Jest bardzo groźnaCzytaj dalej

Telewizja Republika o Trybunale Stanu dla Tuska i Kopacz

By jednak dokładnie dowiedzieć się, dlaczego dziennikarze medium posunęli się do opublikowania artykułu z podobnym nagłówkiem, przeanalizujmy całą sprawę. Temat rozpoczął się, gdy polityk Prawa i Sprawiedliwości, szef komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała zaproponował w projekcie raportu z prac organu, aby przed Trybunałem Stanu postawić Donalda Tuska i Ewę Kopacz. Podobna przyszłość czekać powinna zdaniem działacza także Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka (byłych ministrów finansów).

Pomysł związany z postawieniem Tuska przed Trybunałem Stanu Horała tłumaczył:

"Donald Tusk (...) z całą pewnością powinien posiadać wiedzę na temat nieszczelności systemu podatkowego oraz pogłębiającej się z roku na rok luki podatkowej. Wskazywały na to zarówno oficjalne dokumenty sporządzane przez urzędników Ministerstwa Finansów, raporty przygotowywane przez Komisję Europejską, jak i apele pochodzące z branż szczególnie narażonych na negatywne skutki nadużyć. (...) Donald Tusk jako szef rządu kierował do Sejmu projekty nowelizacji ustawy o VAT, które pod pozorem znoszenia zbędnych barier administracyjnych rozszczelniały system podatkowy, a następnie nie inicjował prac legislacyjnych nad środkami prawnymi, które w innych państwach Unii Europejskiej prowadziły do zahamowania przestępczości podatkowej."

Podobne oskarżenia Horała sformułował także pod adresem Ewy Kopacz. Poza tym, zdaniem polityka, konsekwencje ewentualnych zaniedbań powinni ponieść też wymienieni już wyżej Rostowski i Szczurek.

Warto zaznaczyć, że jest to jednak wciąż jedynie wniosek. O sprawę został zapytany na antenie radiowej Jedynki szef KPRM Michał Dworczyk, od którego dziennikarz próbował dowiedzieć się, czy "już na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie PiS zaczną zbierać podpisy pod wnioskiem o Trybunał Stanu". Polityk odpowiedział:

"To jest rekomendacja. Decyzje o tym, czy i kiedy ten wniosek trafi, zapadać będą w kierownictwie politycznym Prawa i Sprawiedliwości. Skala ujawnionej patologii jest faktycznie bardzo duża."

Telewizja Republika: Będzie Trybunał Stanu dla Tuska i Kopacz. Na razie jest jedynie wniosek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News