USG w ciąży
Autor Maria Wieczorek - 11 Listopada 2019

USG w ciąży jest niebezpieczne? To mit, który może zaszkodzić wielu kobietom

USG w ciąży może się okazać szkodliwe dla ciężarnej lub płodu? Podobne doniesienia od miesięcy krążą po sieci, dlatego też warto sprawdzić opinie ekspertów na ich temat. Jak wskazują specjaliści, twierdzenia o negatywnym wpływie badania na zdrowie są przede wszystkim niebezpiecznym mitem.

USG jest jednym z najważniejszych badań, jakie powinna przeprowadzić każda kobieta w ciąży. Kwestia ta niezmiennie wywołuje jednak spore emocje głównie z powodu licznych doniesień o jego rzekomej szkodliwości. Eksperci zaprzeczają jednak opiniom, według których badanie miałoby w negatywny sposób wpływać na przebieg ciąży. Jest wręcz odwrotnie - USG może ochronić kobietę przed poważnymi problemami zdrowotnymi.

USG w ciąży a bezpieczeństwo

Nicole Sochacki-Wójcicka, która jest jedną z najpopularniejszych ginekolożek w Polsce, za pośrednictwem swego bloga przekazała, że jej zdaniem osoby rozgłaszające twierdzenia o szkodliwości USG postępują nieetycznie i na pewno nie są medycznymi ekspertami. Jak dodała, niewykonanie zaleconego przez lekarza badania jest bardziej szkodliwe niż zgodzenie się na jego odbycie. Sochacki-Wójcicka wskazała, że rezygnacja z USG we wczesnej ciąży może skutkować na przykład nierozpoznaniem ciąży pozamacicznej lub poronienia zatrzymanego.

Większość kobiet na świecie nie korzysta z Internetu. Rozbieżności okazują się gigantyczneWiększość kobiet na świecie nie korzysta z Internetu. Rozbieżności okazują się gigantyczneCzytaj dalej

Rezygnacja z kolejnych badań, które zaleca specjalista, niesie za sobą między innymi ryzyko nierozpoznania śmiertelnych wad płodu, niewdrożenia postępowania zapobiegającego porodowi przedwczesnemu, czy też nieodkrycia wad, które są wskazaniem do cesarskiego cięcia. Ginekolożka dodała, że niektóre problemy zdrowotne, możliwe do odkrycia podczas USG, da się skutecznie wyleczyć. Ich ignorowanie może za to doprowadzić nawet do śmierci matki lub poronienia. Sochacki-Wójcicka dodała także, iż "wszystkie towarzystwa ginekologiczno-położnicze na całym świecie są zgodne, że USG nie dość, że jest bezpieczne, to jest konieczne w ciąży - aby chronić zdrowie i życie matki i jej dzieciątka".

Podobnego zdania jest lek. med. Ewa Zarudzka, która odpowiedziała na pytanie dotyczące bezpieczeństwa wykonania omawianego badania w ciąży dla strony Medonet. Specjalistka przekazała:

"Nie wykazano, aby badanie USG powodowało zmiany chorobowe u rozwijającego się płodu. Częstotliwości ultradźwięków stosowanych podczas badań USG w ciąży są tak dobrane, aby były bezpieczne. Rzeczywiście w prawidłowej ciąży badania USG wykonywane są zwyczajowo 3 razy tj. w 11-14 tygodniu ciąży, między 19 a 22 tygodniem i około 32 tygodnia. Nie ma potrzeby wykonywania ich częściej. Przy obawie o prawidłowy rozwój dziecka najważniejsze są dwa pierwsze badania."

Źródła: Medonet, Mamaginekolog

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News