AntyFAKE
Autor Michalina Kobla - 24 Lipca 2019

Wiadomości chwalą znikające kolejki do lekarzy. Ale na jeden konkretny zabieg

Wiadomości TVP w reportażu "Sukces reformy - znikają kolejki do lekarzy" chwalą efekty zmian w finansowaniu zabiegu usuwania zaćmy. Przy okazji wspomniano również o szybszym dostępie do tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Sam tytuł materiału, sugerujący ogólne skrócenie się kolejek, pozostaje jednak mylący i nie do obronienia w konfrontacji z danymi.

Od 1 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje operacje usuwania zaćmy bez limitu. Doprowadziło to do znaczącego skrócenia kolejek do lekarzy, wykonujących ten konkretny zabieg. Informując o tym Wiadomości TVP użyły jednak uogólnienia, które może wprowadzać w błąd.

Kolejki do lekarzy nie znikają. Wydłużają się

Tytuł reportażu może zostać mylnie odczytany, jako dotyczący ogólnej długości oczekiwania na wizytę u lekarza. Dane zebrane przez Watch Health Care jednoznacznie wskazują na wydłużanie się kolejek do specjalistów.

Na przełomie października i listopada na wizytę czekaliśmy średnio 2 miesiące. Z początkiem bieżącego roku czas ten wydłużył się dwukrotnie. W kolejce do specjalisty na przełomie grudnia 2018 i stycznia 2019 czekaliśmy średnio 4 miesiące.

Szczególny skok nastąpił w ostatnich 3 latach. Do 2016 roku średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty nie przekraczał 2,5 miesiąca. Na przełomie października i listopada średnia wynosiła 2,4 miesiąca. Obecnie - 4 miesiące.

Wiadomości chwalą znikające kolejki do lekarzy. Ale na jeden konkretny zabieg

Wiadomości chwalą znikające kolejki do lekarzy. Ale na jeden konkretny zabieg

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News