Danuta Holecka w Wiadomościach TVP
Autor Piotr Burakowski - 8 Lipca 2020

Wiadomości TVP1 w kampanii są narzędziem propagandy PiS? Rada Etyki Mediów twierdzi, że tak – TVP odpowiada

Rada Etyki Mediów zgodziła się ze skargą jednego z widzów, która napłynęła na publicznego nadawcę. REM napisała w oświadczeniu, że “nie jest to pierwsza skarga na materiały TVP” i że “Wiadomości” są “narzędziem propagandy PiS nakierowanej na promocję Andrzeja Dudy” podczas kampanii wyborczej. TVP ustosunkowała się do powyższej oceny.

TVP podważa kompetencje Rady Etyki Mediów. Padają zarzuty o brak obiektywizmu, a także wiarygodności członków Rady.

"Atakując Telewizję Polską Rada Etyki Mediów, po raz kolejny dała wyraz swego politycznego zaangażowania. Stanowisko REM wpisuje się w kampanię wyborczą kandydata Platformy Obywatelskiej, który wielokrotnie grożąc dziennikarzom mediów publicznych, uczynił z Telewizji Polskiej główny cel swoich ataków” – odpowiada TVP.

TVP zarzuca członkom REM manifestowanie wrogości

Dalej TVP informuje, że “członkowie Rady niejednokrotnie manifestowali swą wrogość wobec silnych i niezależnych mediów publicznych”. W składzie REM znajdują się przedstawiciele Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Towarzystwa Dziennikarskiego, Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, Związku Zawodowego Dziennikarzy, Związku Zawodowego Pracowników Twórczych i Technicznych TVP SA Wizja oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego.

Telewizja Publiczna zarzuca ponadto, że “REM nie potępiała również wulgarnych i nienawistnych wypowiedzi oraz aktów agresji, będących skutkiem nagonki na dziennikarzy Telewizji Polskiej oraz przykładem ataku na fundamentalne wartości i zasady kultury demokratycznej”.

W ramach podsumowania TVP komunikuje, że “Telewizja Polska z pełną odpowiedzialnością realizuje misję publiczną, której fundamentem jest umacnianie pluralizmu w debacie publicznej”.

Przypomnijmy, że widz złożył skargę do Rady Etyki Mediów po tym, jak obejrzał wyemitowany 24 czerwca w TVP1 materiał “Przedwyborcza mobilizacja”, który koncentrował się tylko na jednym kandydacie na prezydenta, Andrzeju Dudzie, zamiast na wszystkich.

Padły zarzuty, że w materiale Macieja Sawickiego mamy “brak słowa o innych kandydatach, brak równoważących słów krytyki, wyraźną stronniczość i pochwałę Prezydenta”. Oglądający stwierdził także, że w “Wiadomościach” zaobserwował “budowanie podniosłego napięcia, muzykę, sposób wypowiadania się, dobór materiałów budujący jednoznacznie pozytywny wizerunek kandydata”.

Duda podczas debaty w Końskich czytał z promptera? Telewizja Publiczna zabrała głosDuda podczas debaty w Końskich czytał z promptera? Telewizja Publiczna zabrała głosCzytaj dalej

Jak serwisy informacyjne oceniło Towarzystwo Dziennikarskie

Dodajmy, że Towarzystwo Dziennikarskie przeprowadziło w styczniu analizę serwisów informacyjnych TVN, TVP i Polsatu. Towarzystwo poinformowało, że dobór informacji w TVP i przez stacje komercyjne “nie różnił się istotnie, choć sposób przedstawienie tematów i wyrażane w nich opinie były zdecydowanie odmienne”.

Organizacja oceniła, że w dziennikach telewizyjnych to “polityka zdominowała funkcję informacyjną, choć w różnym stopniu”. Czytamy, że "w >>Wydarzeniach<< czuło się chęć ucieczki od niej, w >>Wiadomościach<< i >>Faktach<< tematy polityczne zmajoryzowały przekaz”.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Duda podczas debaty w Końskich czytał z promptera? Telewizja Publiczna zabrała głos
  2. Koniec z bardzo nieprzyjemną procedurą medyczną. Wspaniała wiadomość ze świata nauki. Wielka zasługa małej kapsułki

Towarzystwo Dziennikarskie stwierdziło, że „>>Wiadomości<<” uprawiały propagandę, ustawiając swój przekaz od początku wydania, w >>superzapowiedzi<< interpretującej najważniejszy temat dnia, choć nie zawsze był to temat pierwszy”.

Organizacja przekonywała: “Temu samemu celowi służyły >>paski<< zapowiedzi tematu, narzucające widzowi oceny, które dopiero miały wyniknąć z materiału. >>Wydarzenia<< nie stosowały tego chwytu, >>Fakty<< prawie nie miały pasków. Kolejność tematów i sposób ich przedstawienia sygnalizowały jednak sympatie polityczne tych nadawców”.

Źródło: centruminformacji.tvp.pl, towarzystwodziennikarskie.pl

Foto: TVP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News