WŚwiecie24 ogłosiło, że zna datę zniesienia wiz do USA. Zmanipulowana wypowiedź ambasador Mosbacher
Autor Michalina Kobla - 3 Kwietnia 2019

WŚwiecie24 ogłosiło, że zna datę zniesienia wiz do USA. Zmanipulowana wypowiedź ambasador Mosbacher

Polscy turyści, którzy planują podróż do Stanów Zjednoczonych, niezmiennie muszą ubiegać się o wizy. Rozmowy na temat ich zniesienia prowadzone są na szczeblu międzyrządowym od dawna, jednak na razie nic nie zapowiada pozytywnego zakończenia sprawy.

Wielu kolejnych amerykańskich ambasadorów, przebywających na placówce w Warszawie, chętnie podkreślało, jak ważnym posunięciem jest dla nich rezygnacja z dość skomplikowanych formalności wizowych. Do tej grupy dyplomatów należy oczywiście Georgette Mosbacher. Przedstawicielka władz USA w Polsce od początku swej kadencji zaznacza, że ewentualne zniesienie wiz byłoby dla niej ogromnym sukcesem oraz dużym postępem w społecznych relacjach między dwoma państwami.

Georgette Mosbacher nie ogłosiła daty zniesienia ruchu wizowego ze Stanami Zjednoczonymi

Ambasadorka USA w Polsce poruszyła temat ruchu wizowego w czasie jednego z wywiadów dla polskich mediów. Mosbacher bezpośrednio zaapelowała do turystów o jak najczęstsze podróże do jej rodzimego kraju, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo zniesienia dużej części formalności związanych z przyszłymi wyjazdami.

- Chciałabym prosić wszystkich Polaków, by skorzystali z szansy otrzymania wizy i odwiedzenia Stanów Zjednoczonych, żebyśmy mogli osiągnąć ruch bezwizowy, obniżając wskaźnik odmowy przyznania wiz do koniecznych trzech procent. Pomóżcie mi w tym! Dziękuję. Musiałam wykorzystać okazję - powiedziała ambasadorka dla Polsat News.

Mosbacher chętnie przyznała także, iż będzie zabiegała o zniesienie ruchu wizowego, aby Polacy z większą łatwością mogli odwiedzać Stany Zjednoczone. Zaznacza, że chciałaby, aby do podobnych zmian doszło do końca jej kadencji na stanowisku ambasadorki. Oczywiście nie mogła w oficjalny sposób zapewnić o tym, kiedy jej starania zakończą się sukcesem.

- Powiem to raz jeszcze. I wiem, że wychodzę przed szereg, ale zamierzam doprowadzić do tego przed opuszczeniem Polski. Bardziej bezpośrednia nie mogę już być. (...) Mam nadzieję, że w tym roku. Ale na pewno, zanim wyjadę. Jeśli nie w tym roku, to na pewno w roku 2020 - powiedziała Mosbacher.

Zmanipulowana wypowiedź amerykańskiej ambasadorki

Serwis wŚwiecie24 zdecydował się opisać powyższą sprawę, używając nagłówka "Koniec wiz do USA dla Polaków! Znamy datę". W rzeczywistości żadna konkretna data nie jest jednak znana, a tytuł ma jedynie nakłonić do kliknięcia tych, którzy wybierają się do Stanów Zjednoczonych lub po prostu opowiadają za zniesieniem ruchu wizowego. Ambasador Mosbacher wyraziła się o terminie zmian w niezwykle ogólny sposób, nie uwzględniając konkretów. Redaktorzy portalu dokonali więc przekłamania.

Warto zaznaczyć, że podobne tytuły tekstów zawierających tak samo ubogą bazę informacji znalazły się na kilku innych prawicowych portalach. W rzeczywistości w artykułach tych próżno jednak szukać szczegółowych wieści, odpowiadających wydźwiękowi nagłówka oraz zawartej w nim poniekąd obietnicy dla spragnionego wiedzy czytelnika.

WŚwiecie24 ogłosiło, że zna datę zniesienia wiz do USA. Zmanipulowana wypowiedź ambasador Mosbacher

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News