WŚwiecie24 ogłosiło, że zna datę zniesienia wiz do USA. Zmanipulowana wypowiedź ambasador Mosbacher
Autor Michalina Kobla - 3 Kwietnia 2019

WŚwiecie24 ogłosiło, że zna datę zniesienia wiz do USA. Zmanipulowana wypowiedź ambasador Mosbacher

Polscy turyści, którzy planują podróż do Stanów Zjednoczonych, niezmiennie muszą ubiegać się o wizy. Rozmowy na temat ich zniesienia prowadzone są na szczeblu międzyrządowym od dawna, jednak na razie nic nie zapowiada pozytywnego zakończenia sprawy.

Wielu kolejnych amerykańskich ambasadorów, przebywających na placówce w Warszawie, chętnie podkreślało, jak ważnym posunięciem jest dla nich rezygnacja z dość skomplikowanych formalności wizowych. Do tej grupy dyplomatów należy oczywiście Georgette Mosbacher. Przedstawicielka władz USA w Polsce od początku swej kadencji zaznacza, że ewentualne zniesienie wiz byłoby dla niej ogromnym sukcesem oraz dużym postępem w społecznych relacjach między dwoma państwami.

Georgette Mosbacher nie ogłosiła daty zniesienia ruchu wizowego ze Stanami Zjednoczonymi

Ambasadorka USA w Polsce poruszyła temat ruchu wizowego w czasie jednego z wywiadów dla polskich mediów. Mosbacher bezpośrednio zaapelowała do turystów o jak najczęstsze podróże do jej rodzimego kraju, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo zniesienia dużej części formalności związanych z przyszłymi wyjazdami.

- Chciałabym prosić wszystkich Polaków, by skorzystali z szansy otrzymania wizy i odwiedzenia Stanów Zjednoczonych, żebyśmy mogli osiągnąć ruch bezwizowy, obniżając wskaźnik odmowy przyznania wiz do koniecznych trzech procent. Pomóżcie mi w tym! Dziękuję. Musiałam wykorzystać okazję - powiedziała ambasadorka dla Polsat News.

Mosbacher chętnie przyznała także, iż będzie zabiegała o zniesienie ruchu wizowego, aby Polacy z większą łatwością mogli odwiedzać Stany Zjednoczone. Zaznacza, że chciałaby, aby do podobnych zmian doszło do końca jej kadencji na stanowisku ambasadorki. Oczywiście nie mogła w oficjalny sposób zapewnić o tym, kiedy jej starania zakończą się sukcesem.

- Powiem to raz jeszcze. I wiem, że wychodzę przed szereg, ale zamierzam doprowadzić do tego przed opuszczeniem Polski. Bardziej bezpośrednia nie mogę już być. (...) Mam nadzieję, że w tym roku. Ale na pewno, zanim wyjadę. Jeśli nie w tym roku, to na pewno w roku 2020 - powiedziała Mosbacher.

Zmanipulowana wypowiedź amerykańskiej ambasadorki

Serwis wŚwiecie24 zdecydował się opisać powyższą sprawę, używając nagłówka "Koniec wiz do USA dla Polaków! Znamy datę". W rzeczywistości żadna konkretna data nie jest jednak znana, a tytuł ma jedynie nakłonić do kliknięcia tych, którzy wybierają się do Stanów Zjednoczonych lub po prostu opowiadają za zniesieniem ruchu wizowego. Ambasador Mosbacher wyraziła się o terminie zmian w niezwykle ogólny sposób, nie uwzględniając konkretów. Redaktorzy portalu dokonali więc przekłamania.

Warto zaznaczyć, że podobne tytuły tekstów zawierających tak samo ubogą bazę informacji znalazły się na kilku innych prawicowych portalach. W rzeczywistości w artykułach tych próżno jednak szukać szczegółowych wieści, odpowiadających wydźwiękowi nagłówka oraz zawartej w nim poniekąd obietnicy dla spragnionego wiedzy czytelnika.

WŚwiecie24 ogłosiło, że zna datę zniesienia wiz do USA. Zmanipulowana wypowiedź ambasador Mosbacher

Następny artykuł Kliknij ten przycisk Google News Trafisz na stronę Wiadomości Google, gdzie w prawym górnym rogu znajdziesz przycisk "Obserwuj". Kliknij go.