Zwierzęta koronawirus
Autor Maria Wieczorek - 19 Marca 2020

Fake news, przez który cierpią tysiące zwierząt. WHO uspokaja właścicieli psów i kotów w kwestii koronawirusa

Zwierzęta domowe stały się niespodziewanymi ofiarami strachu opiekunów przed koronawirusem. Także w Polsce dochodziło już do okrutnych sytuacji, w których właściciele psów lub kotów chcieli oddać je do uśpienia z pełnym przekonaniem, że mogą się przez nie zakazić. Za WHO apelujemy jednak o zachowanie spokoju i racjonalnego podejścia do sprawy.

Zwierzęta domowe stały się niestety pośrednimi ofiarami pandemii koronawirusa. W mediach głośno zrobiło się już o licznych przypadkach podejmowanych przez opiekunów psów i kotów prób ich uśpienia. W niektórych przypadkach właściciele niestety sami zabijali zwierzęta, sądząc, że w ten sposób minimalizują ryzyko zakażenia. Byli jednak w błędzie.

Do licznych tragedii dochodziło ostatecznie przez dramatycznego w skutkach fake newsa. Podkreślają to Światowa Organizacja Zdrowia oraz amerykańska agencja rządowa Centers for Disease Control and Prevention, które przekazały oficjalnie, jak w rzeczywistości wygląda rzekoma zależność między zwierzętami domowymi i koronawirusem.

Koronawirus uciekł z laboratorium? Międzynarodowa grupa naukowców obala szerzący się fake newsKoronawirus uciekł z laboratorium? Międzynarodowa grupa naukowców obala szerzący się fake newsCzytaj dalej

Zwierzęta domowe a koronawirus

- Niektóre koronawirusy, którymi zakażone są zwierzęta, mogą zakażać także ludzi i rozpowszechniać się wśród nich. Jest to jednak rzadkie. (...) W tym momencie nie ma żadnych dowodów na to, że towarzystwo zwierząt, w tym zwierząt domowych, może rozprzestrzeniać COVID-19 wśród ludzi lub stanowić źródło zakażeń - czytamy na stronie CDC.

Jednocześnie przedstawiciele agencji zaapelowali, aby po przebywaniu ze zwierzętami zachowywać standardowe zasady higieny. Trzeba więc często myć ręce, a także dbać o zdrowie i czystość swojego psa lub kota. W zasadzie nie trzeba więc wykonywać niczego ponad to, co robiło się dotąd.

Podobne wartości promuje obecnie wspomniane już WHO. Jego eksperci przekonują, iż nie ma naukowych dowodów na to, że człowiek może zarazić się koronawirusem od swych zwierząt domowych. Zamiast oddawać, czy też usypiać, powinno się więc otoczyć je wyjątkową opieką, której w tym trudnym dla wszystkich czasie potrzebują.

Źródła: CDC, WHO

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News