Kolekcjonerski banknot z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Autor Piotr Burakowski - 21 Sierpnia 2020

Błąd na kolekcjonerskich banknotach NBP. Czy takie banknoty są ważne?

Wystąpił błąd w emisji banknotów kolekcjonerskich z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Niektóre banknoty Narodowego Banku Polskiego mają taki sam numer seryjny – dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. NBP tłumaczy się tymczasem błędem ludzkim. Banknoty – jak ustalił AntyFAKE.pl – mimo to są ważne.

Do błędu doszło w trakcie kontroli jakości banknotów. "Mówiąc w uproszczeniu wygląda ona tak: jeżeli jakiś gotowy banknot ma wadę, to pracownik Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych uszkodzony banknot ręcznie z gotowej paczki wyjmuje, drukuje nowy o takim samym numerze i ten poprawiony banknot wkłada do paczki" – pisze RMF FM.

Na czym polegała pomyłka

Czytamy, że – zgodnie z informacjami NBP – pracownik PWPW włożył poprawiony banknot, ale o innym numerze niż uszkodzony.

Bank sprawdza obecnie, czy takich zdublowanych banknotów jest więcej. Poprosił także PWPW o wyjaśnienie i zmianę procedur. Banknoty, choć mają takie same numery, są ważne – potwierdza w rozmowie z AntyFAKE.pl NBP. Mamy tym niemniej możliwość wymienienia wadliwego banknotu w oddziale NBP.

Banknot kolekcjonerski z okazji rocznicy Bity Warszawskiej 1920.

NBP tłumaczy błąd

Z przesłanego do redakcji RMF komunikatu NBP dowiadujemy się, że "błąd powstał na etapie zamiany banknotu wadliwego na wydrukowany prawidłowo (przesunięcie numeracji o jedną cyfrę)".

NBP dodał także, że "kontroler jakości w PWPW S.A. wyjął z opakowania zbiorczego banknot podlegający wymianie (z powodu złej jakości), a na jego miejsce umieścił banknot o innym numerze niż banknot wadliwy, co spowodowało zdublowanie numerów banknotów w dostawie do NBP".

Kolekcjonerski banknot z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej

Przypomnijmy, że w sierpniu NBP wyemitował banknot kolekcjonerski o wartości nominalnej 20 zł, który upamiętnia Bitwę Warszawską w 1920 roku.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Hakerzy zmieniali treść polskich portali. Tak rozpowszechniali fake newsy
  2. Szczerski powiedział nieprawdę o byłym prezydencie. Chodziło o wybory na Białorusi

Na przedniej stronie banknotu widnieje Józef Piłsudski, którego wizerunek został zaczerpnięty z obrazu Kazimierza Mańkowskiego pt. "Rok 1920". Na awersie widnieją zaś walczący żołnierze. Koszt kolekcjonerskiego banknotu to około 300 zł.

Źródło: RMF FM, AntyFAKE.pl
Foto: Facebook.com/narodowybankpolski

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News