Fake newsy w internecie.
Autor Piotr Burakowski - 21 Sierpnia 2020

Hakerzy zmieniali treść polskich portali. Tak rozpowszechniali fake newsy

Hakerzy z grupy “Ghostwriter” zmienili treść artykułów na kilku europejskich portalach, w tym polskich. Grupa następnie powielała fake newsy w mediach społecznościowych. Jej celem było rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat NATO – podaje raport FireEye.

Z dostępnych informacji wynika, że grupa "Ghostwriter" działa od marca 2017 roku, a jej zadania koncentrują się na osłabieniu wojsk NATO i USA w Polsce i krajach bałtyckich.

Hakowanie systemów zarządzania treścią

Działania grupy są o tyle szeroko zakrojone, że nie koncentrują się wyłącznie na publikowaniu fałszywych informacji w mediach społecznościowych i prorosyjskich stronach.

Zgodnie z raportem FireEye, "Ghostwriter" specjalizuje się także w hakowaniu systemów zarządzania treścią, z których korzystają dziennikarze porali internetowych. Następnie członkowie grupy dokonują zmian w tekstach, robiąc z nich fake newsy.

Ile jest prawdy w doniesieniach o rosyjskich wojskach na Białorusi?Ile jest prawdy w doniesieniach o rosyjskich wojskach na Białorusi?Czytaj dalej

Masowo powielane fake newsy

Taki fake news jest masowo powielany przez fałszywe konta w mediach społecznościowych, obywatelskich portalach lub serwisach informacyjnych. Hakerzy z "Ghostwriter" opublikowali m.in. fałszywe doniesienia dotyczące agresji militarnej USA czy inwazji na Białoruś.

Działania grupy objęły także w kwietniu i maju kilka polskich stron informacyjnych. Opublikowano na nich nieprawdziwą historię dotyczącą amerykańskiego urzędnika, który dyskredytował polskie siły obronne.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Szumowski kłamał ws. respiratorów dla WOŚP?
  2. Wideo z karykaturą Łukaszenki podbija internet. Sprawdzamy, czy jest prawdziwe

Z kolei na stronie Polskiej Akademii Wojskowej zamieszczono fałszywy list polskiego oficera, który wzywa polskie wojsko do zaprzestania ćwiczeń z armią USA. Tego typu działania dotknęły także inne kraje bałtyckie.

Źródło: FireEye
Foto: PickPik

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News