Jurek Owsiak.
Autor Piotr Burakowski - 20 Sierpnia 2020

Szumowski kłamał ws. respiratorów dla WOŚP?

Łukasz Szumowski podczas wystąpienia w programie TVN24 powiedział, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie otrzymała zakupionych respiratorów. Tymczasem takie słowa zdementował Jurek Owsiak, szef WOŚP.

Były minister zdrowia odniósł się w środowym wydaniu programu "Jeden na jeden" TVN24 do sprawy zakupu respiratorów przez Ministerstwo Zdrowia. Przypomnijmy: większość zakupionego sprzętu nie trafiła do Polski.

Szumowski o respiratorach dla WOŚP

Łukasz Szumowski tłumaczył, że "kilkanaście milionów euro" wydanych na respiratory wróciło na konto Ministerstwa Zdrowia. Przekonywał, że "wszystkie pieniądze trafią, każda złotówka".

– Mamy takie zapewnienie od kontrahenta, ale różnymi swoimi kanałami sprawdziliśmy jego wiarygodność w tym zakresie. Będą one zwrócone – twierdził.

– W Kanadzie zakupiono kilkadziesiąt tysięcy respiratorów. Wie pan, ile dojechało do Kanady? 600. Tak to się dzieje w tej chwili na świecie, że respiratory nie dojeżdżają. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Polsce zakupiła ileś respiratorów. Żaden nie dojechał – dodał Łukasz Szumowski.

Szumowski deklarował w sierpniu, że nie opuści okrętu? Tak, to prawdaSzumowski deklarował w sierpniu, że nie opuści okrętu?Czytaj dalej

Jurek Owsiak: “kłamstwo”

Jurek Owsiak skomentował słowa byłego ministra, zarzucając Łukaszowi Szumowskiemu na Facebooku kłamstwo:

"Dziś po godz. 9.00 w TVN24 pan minister Szumowski powiedział, że Fundacja WOŚP zamówiła respiratory i także ich nie otrzymała. To kłamstwo" – napisał Jurek Owsiak.

"Fundacja zakupiła 34 respiratory (w tym 10 transportowych), bo tylko tyle w maju można było kupić. Chcieliśmy kupić kolejne 37 respiratorów od światowej firmy, ale termin dostawy był tak odległy, że z tego zakupu zrezygnowaliśmy" – wspomniał szef WOŚP.

"Ponieważ one były już rozdysponowane do szpitali, wysłałem do pana ministra zapytanie, czy z tej ogromnej, zamówionej przez jego resort, puli respiratorów może te 37 wysłać pod wskazane przez nas adresy. Pan minister wyraził zgodę, ale do dnia dzisiejszego po tym sprzęcie ani widu, ani słuchu" – czytamy we wpisie.

Młodzi napędzają rozprzestrzenianie się epidemii? Stanowisko WHOMłodzi napędzają rozprzestrzenianie się epidemii?Czytaj dalej

Szef WOŚP o maseczkach ochronnych

Jurek Owsiak nawiązał także do sprawy nieudanego zakupu przez ministerstwo maseczek ochronnych.

"Przypominam panu ministrowi, że w momencie afery z maseczkami, które zakupiło ministerstwo, które z wielkim hukiem dostarczono do Polski największym samolotem świata i które okazały się bezużyteczne, pan minister osobiście zajął się zakupem także naszych maseczek. Ministerstwo poddało je badaniom i okazało się, że według polskich standardów nie trzymały one jakości" – zwrócił uwagę szef WOŚP.

"Natychmiast wszczęliśmy procedury z firmą, u której je zakupiliśmy, i po kilku dniach cała transakcja została unieważniona, pieniądze zwrócone, a maseczki przekazane do Fundacji jako darowizna. Wszystkie te maseczki rozdysponowaliśmy, informując, że spełniają tylko podstawową funkcję zabezpieczenia medycznego" – podkreślił Jurek Owsiak.

Jurek Owsiak ocenił, że Łukasz Szumowski "po raz kolejny przytacza przykład Fundacji, która na walkę z koronawirusem wydała 48 765 372,46 złotych społecznych pieniędzy, które bardzo dokładnie rozliczyliśmy" – zauważył działacz społeczny.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Który klub/koło głosował w 100 proc. przeciw podwyżkom dla polityków? Sprawdzamy
  2. Posłowie po podwyżkach byliby wśród 2 proc. najlepiej zarabiających? Tak, jeśli doliczymy diety

Jurek Owsiak zapytał Łukasza Szumowskiego:

"Ja ponawiam pytanie, panie ministrze, czy rozliczy Pan wszystkie pieniądze, co do złotówki, na zakup respiratorów, bo Pana odpowiedź w tym samym programie, że »kontrahent« informuje, że wszystkie pieniądze zostaną zwrócone, dla mnie jest absolutnie niewiarygodna".

"Takiego kontrahenta i jego możliwości sprawdza się przed, a nie po dokonaniu transakcji" – zaznaczył.

Na koniec Jurek Owsiak prosił byłego ministra, by sprostował nieprawdę: "Bardzo proszę o sprostowanie nieprawdy, którą pan powiedział na temat respiratorów w TVN24" – podsumował szef WOŚP.

Dodajmy, że wpis został opatrzony zdjęciem szefa WOŚP z respiratorami.

Przypomnijmy, że Łukasz Szumowski poinformował 18 sierpnia, że rezygnuje z funkcji ministra zdrowia i wraca do pracy jako kardiolog. Stwierdził, że miał takie plany jeszcze przed wybuchem pandemii. Minister zdrowia odszedł, gdy wciąż niejasne są kwestie zakupów resortu zdrowia.

Dymisja Łukasza Szumowskiego wzbudziła tym większe kontrowersje, że jeszcze w sierpniu deklarował, że w związku z panującą pandemią "nie można w ogóle mówić o opuszczeniu okrętu".

Źródło: TVN24, Facebook.com/jerzyowsiak
Foto: Jakub Kaminski / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News