Łukasz Szumowski.
Autor Piotr Burakowski - 19 Sierpnia 2020

Szumowski deklarował w sierpniu, że nie opuści okrętu? Tak, to prawda

Minister zdrowia pojawił się 7 sierpnia w programie “Tłit” Wirtualnej Polski. Dziennikarz Marek Kacprzak zapytał polityka, czy chciałby zrezygnować ze stanowiska. Łukasz Szumowski zadeklarował wówczas, że “oczywiście w takiej sytuacji, jaką mamy, nie można w ogóle rozmawiać o opuszczeniu okrętu”. Tymczasem już 18 sierpnia podał się do dymisji.

Marek Kacprzak poruszył m.in. kwestię rekonstrukcji rządu, sugerując, że Andrzej Sośnierz z PiS, który wzywał ministra do dymisji, mógłby chcieć zastąpić Łukasza Szumowskiego.

“Chętnych do tego stanowiska naprawdę nie ma wielu”

– Panie redaktorze, myślę, że takich chętnych do tego stanowiska w czasie walki z koronawirusem naprawdę nie ma wielu. To nie jest miejsce, gdzie człowiek spokojnie wykonuje swoją pracę i funkcjonuje. Jest to raczej front walki – odpowiedział Łukasz Szumowski.

– A w takim razie pan by chętnie już opuścił to stanowisko czy zadeklarował pan Jarosławowi Kaczyńskiemu: "Tak, będę trwał, jestem gotowy być dalej ministrem zdrowia"? – zapytał pod koniec 24 minuty trwania programu dziennikarz.

Po tym pytaniu minister zdrowia stwierdził, że przy panującej pandemii "nigdy w ogóle nie można rozmawiać o opuszczeniu okrętu".

– Oczywiście w takiej sytuacji, jaką mamy, nigdy w ogóle nie można rozmawiać o opuszczaniu okrętu. No ja akurat jestem żeglarzem i sternikiem i wiem, że takich rzeczy się nie robi – przekonywał Łukasz Szumowski.

– Ale też troszeczkę poznałem te mechanizmy, udało się na początku epidemii wiele rzeczy wypracować dobrych. Teraz też jest czas na to, żeby również wdrożyć tego typu regulacje w obszarach, gdzie jest więcej wirusa – dodawał.

Jak Szumowski zmieniał zdanie o maseczkachJak Szumowski zmieniał zdanie o maseczkachCzytaj dalej

Co jeszcze powiedział Łukasz Szumowski

Marek Kacprzak drążył jednak temat dalej, dopytując:

– Czyli rozumiem, podsumowując ten wątek, rekonstrukcja rekonstrukcją, ale Łukasz Szumowski dalej będzie ministrem zdrowia?

– Rekonstrukcja, rekonstrukcją. Łukasz Szumowski na razie walczy z koronawirusem – odrzekł polityk.

– Czyli jasnej deklaracji nie potrafi pan jeszcze powiedzieć czy nie chce? – zastanawiał się dziennikarz.

– Nie, nie, panie redaktorze, w polityce jest zawsze tak, że każdy polityk jest w dyspozycji premiera, w dyspozycji koalicji większościowej w parlamencie i tutaj to nie jest stanowisko dane raz na zawsze i oczywiście w każdym momencie każdego polityka można wymienić na innego, z takich czy innych względów, więc nie ma co się przywiązywać do stanowisk – stwierdził wymijająco Łukasz Szumowski.

– Jasne, ale rozumiem, że pan ma taką gotowość, chciałby pan dalej kontynuować tę misję? – naciskał prowadzący.

– No, kontynuuję, tak – powiedział Łukasz Szumowski.

– No dobrze, to tutaj przynajmniej mamy twardą deklarację – podsumował dziennikarz.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Półkolonie można opłacić bonem turystycznym? Odpowiadamy
  2. Młodzi napędzają rozprzestrzenianie się epidemii? Stanowisko WHO

Przypomnijmy, że Łukasz Szumowski poinformował 18 sierpnia, że rezygnuje z funkcji ministra zdrowia i wraca do pracy jako kardiolog. Dodawał, że miał takie plany jeszcze przed wybuchem pandemii. Minister zdrowia odszedł, gdy wciąż niejasne są kwestie zakupów resortu zdrowia.

Źródło: Wirtualna Polska
Foto: Jakub Kaminski / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News