Dzieci na kolonii.
Autor Piotr Burakowski - 19 Sierpnia 2020

Półkolonie można opłacić bonem turystycznym? Odpowiadamy

500 zł otrzymywane w ramach bonu turystycznego nie wystarczy na opłacenie kolonii czy wczasów z rodzicami. Za taką kwotę można jednak wykupić półkolonię czy kilka jednodniowych wycieczek, np. do muzeów lub parków rozrywki. Choć firmy proponują takie oferty w ramach bonu turystycznego, jest to niezgodne z prawem – podaje “Rzeczpospolita”.

– Ustawa o polskim bonie turystycznym ma bardziej chronić przedsiębiorców turystycznych przed skutkami kryzysu, niż wspierać finansowo rodziny – mówi dziennikowi prof. Hanna Zawistowska z katedry turystyki Szkoły Głównej Handlowej.

Co jest imprezą turystyczną

Ekspertka dodaje, że półkolonie i jednodniowe wycieczki bez noclegu nie są imprezą turystyczną, w związku z czym nie można za nie zapłacić bonem.

Zgodnie z przepisami, bonem turystycznym zapłacimy za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorcę turystycznego bądź organizację pożytku publicznego.

"Rzeczpospolita" wskazuje, że impreza turystyczna to impreza, o której mowa w ustawie o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.

"Jest to więc połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług na potrzeby tej samej podróży lub wakacji – przewozu pasażerów, zakwaterowania lub wynajmu pojazdów samochodowych" – czytamy.

Będzie 500 plus w formie bonów? Rzecznik rządu zabiera głosBędzie 500 plus w formie bonów? Rzecznik komentujeCzytaj dalej

Jak branża dostosowuje się do bonu turystycznego

Według ustawy, imprezą turystyczną nie jest wycieczka trwająca krócej niż 24 godziny, chyba że obejmuje nocleg.

"W ramach wyjątku, bonem można zapłacić za imprezę turystyczną oferowaną okazjonalnie, na zasadach niezarobkowych i wyłącznie ograniczonej grupie podróżnych przez organizację pożytku publicznego. Półkolonia nie spełnia jednak powyższych warunków" – pisze "Rzeczpospolita".

Parki rozrywki oferują w związku z tym bilety wstępu wraz z noclegami (zwykle za symboliczną kwotę), czego przykładami są JuraPark Krasiejów i Park Rozrywki Zatorland. Tego rodzaju oferty, niezależnie, czy rodzina skorzysta z noclegu na polu biwakowym, są zgodne z prawem.

Do kiedy mamy czas na wykorzystanie bonu

Przypomnijmy, że bon turystyczny to jednorazowe świadczenie, które można wykorzystać do końca marca 2022 roku. Rodzice otrzymują 500 zł na zdrowe dziecko lub 1000 zł w wypadku dziecka niepełnosprawnego.

Aktywacja bonu odbywa się poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Młodzi napędzają rozprzestrzenianie się epidemii? Stanowisko WHO
  2. Piechociński: “ceny w Polsce wzrosły najbardziej w całej Unii”. Prawda?

Dodajmy, że ustawa dotycząca bonu zawiera przepisy karne, które przewidują grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech dla tych, którzy przyjmują płatność za realizację bonu niezgodnie z przeznaczeniem.

Na Allegro lub OLX zdarzały się pojedyncze przypadki odsprzedaży bonu.

Źródło: "Rzeczpospolita"
Foto: MATEUSZ JAGIELSKI / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News