Jarosław Kaczyński
Autor Piotr Burakowski - 5 Sierpnia 2020

Zmiany w “500 plus”? Kaczyński: fake news lub nieporozumienie

Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju, a także nowa szefowa ZUS, sugerowała w wywiadzie dla money.pl, że “500 plus” pojawi się w formie bonu cyfrowego. Najpierw zdementował to Piotr Müller, rzecznik rządu, teraz zaś słowom Emilewicz zaprzecza Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

– Taki pomysł nie jest brany pod uwagę. To jest chyba po prostu zła interpretacja wypowiedzi pani premier Jadwigi Emilewicz. Skądinąd rozmawiałem z nią nawet dzisiaj i nie ma nawet cienia tego rodzaju planów. To jest jakieś wielkie nieporozumienie lub fake news – cytuje Onet wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego dla PAP.

Emilewicz o swoich słowach

Tymczasem minister rozwoju rzeczywiście zapowiadała, że wypłacanie kolejnych świadczeń w formie elektronicznego bonu "to droga, którą chcemy [rząd – przyp. red.] podążać".

Szefowa resortu rozwoju dodawała, że "realizacja innych świadczeń w ten sposób daje gwarancję, że pieniądze zostaną wydane tak, jak zaplanował to ustawodawca".

Już po tym, jak informacja rozeszła się po mediach, Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Polskim Radiem 24 wycofała się niejako z tego, co powiedziała. Stwierdziła, że mówiła o innych świadczeniach, ale nie "500 plus", bo nie da się go wypłacać w taki sposób, jak bonu turystycznego.

– Mówiłam przede wszystkim o bonie turystycznym. Odpowiedziałam, że inne świadczenia też mogłyby mieć taki charakter. "500 plus", z przyczyn technicznych, nie mogłoby mieć takiej formy jak bon turystyczny – dodawała Jadwiga Emilewicz.

Polityk wspomniała także, że "to powszechne wsparcie, więc nie może mieć wskazania gdzie i na co je wydajemy, tak jak zdefiniowane jest to w bonie turystycznym".

Bezrobocie, inflacja i PKB. Wychodzimy obronną ręką na tle UEBezrobocie, inflacja i PKB. Wychodzimy obronną ręką na tle UECzytaj dalej

Emilewicz odpowiedziała Szydło

Przypomnijmy, że słowa Jadwigi Emilewicz na temat cyfrowego bonu w ramach "500 plus" skrytykowała Beata Szydło, była szefowa rządu.

"Program #Rodzina500plus w postaci «bonów» to pomysł bardzo zły i pozbawiony uzasadnienia. Wprowadzanie takich pomysłów do debaty publicznej podważa zaufanie między rządem PiS i obywatelami. Aż się ciśnie na usta: Nie idźmy tą drogą!" – napisała na Twitterze Beata Szydło.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Szumowski zapowiada ważną zmianę dot. maseczek w sklepach
  2. Pierwsi zatrzymani za znieważenie warszawskich pomników

Minister rozwoju odpowiedziała Beacie Szydło, pisząc na Twitterze:

"1/2 Programu »500 plus« to jeden z najważniejszych programów społecznych zrealizowanych przez rząd Zjednoczonej Prawicy. To też efekt osobistej determinacji Beaty Szydło. Wszyscy widzimy jego pozytywny wpływ dla polskich rodzin i naszej gospodarki. Dlatego nie zamierzamy nic w nim zmieniać".

Źródło: Onet, Polskie Radio 24, Twitter
Foto: Andrzej Iwanczuk / REPORTER

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News