Łukasz Szumowski
Autor Piotr Burakowski - 4 Sierpnia 2020

Szumowski zapowiada ważną zmianę dot. maseczek w sklepach

Jeszcze w tym miesiącu sklepy będą miały prawo nie obsługiwać osób bez maseczek – powiedział Łukasz Szumowski w wywiadzie dla “Dziennika Gazety Prawnej”.

Minister zdrowia zapowiedział, że rząd chce wyposażyć w dodatkowe uprawnienia podmioty prowadzące sklepy, tak by miały prawo nie obsługiwać osób bez maseczek.

Norma prawna

– Będzie to wprowadzone jako norma prawna, co najmniej w rozporządzeniu. Nastąpi to jeszcze w tym miesiącu – zdradził Łukasz Szumowski.

Tymczasem dyrektor WHO powiedział podczas wirtualnej konferencji prasowej w siedzibie organizacji, że skuteczny lek i szczepionka na koronawirusa mogą nigdy nie powstać.

Tedros Adhanom wyjaśnił, że choć w trzeciej i ostatniej fazie badań klinicznych jest już kilka potencjalnych szczepionek, a dotychczasowe wyniki badań są obiecujące, nie ma gwarancji, że wszystkie wysiłki nie pójdą na marne.

– Dlatego nadal musimy robić wszystko naraz: utrzymywać fizyczny dystans, cały czas myć ręce, nosić maseczki i być czujnym – przekonywał Tedros Adhanom.

Nie mogą nam zakazać pobytu w sklepie bez maseczkiNie mogą nam zakazać pobytu w sklepie bez maseczkiCzytaj dalej

Sytuacja w Szwecji

Jeśli okazałoby się, że nie otrzymamy szczepionki na koronawirusa, wówczas często krytykowana strategia szwedzkiego rządu okazałaby się tą najbardziej zdroworozsądkową.

Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego podawała, że wskaźnik odporności na koronawirusa w Sztokholmie może wynosić nawet 40 proc. Majowe statystyki dotyczące stolicy mówiły tylko o 7,3 proc., choć wybrani szwedzcy eksperci poddają powyższe dane pod wątpliwość.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Młodzi ucierpieli na pandemii. Wysoka skala bezrobocia
  2. Jaka stacja była najbardziej obiektywna w czasie kampanii? Polacy zdecydowali

Prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, zwracał uwagę w rozmowie z AntyFAKE.pl, że szwedzka metoda będzie oceniana dobrze, jeśli okaże się, że wiosną zabraknie szczepionki na koronawirusa.

– Jeżeli jednak szczepionka pojawi się, to jestem pewien, że szwedzki rząd będzie krytykowany – oceniał prof. Robert Flisiak.

Więcej o szwedzkiej strategii walki z koronawirusem przeczytacie w naszym artykule pt. “Polska strategia walki z koronawirusem zbliża się do szwedzkiej”.

Piszemy także o tym, że nakaz noszenia maseczek przez wszystkich w sklepach jest niezgodny z prawem.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"
Foto: Andrzej Iwanczuk / REPORTER

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News