500 plus waloryzacja
Autor Michalina Kobla - 23 Października 2019

Super Express ogłosił podwyżkę 500 plus. Na razie to nic pewnego

500 plus jest obecnie jednym z najpopularniejszych i najbardziej powszechnych programów socjalnych w Polsce. Wielu ekspertów wskazuje jednak, iż za wskazaną kwotę można obecnie kupić dużo mniej niż jeszcze w 2015 roku, zalecając przy tym waloryzację. Chociaż "Super Express" przekazał, iż "będzie podwyżka 500 plus", członkowie rządu podchodzą na razie do tego rozwiązania jako do jednego z pomysłów na przyszłość, a nie pewnika.

500 plus okazało się jedną z najważniejszych obietnic Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku. Po wygranej partia rzeczywiście wcieliła go w życie najpierw dla drugiego i kolejnych dzieci, a później także dla pierwszego potomka w polskich rodzinach. Wielu ekspertów zaznacza jednak obecnie, iż rzeczona kwota nie ma już takiej realnej wartości jak jeszcze cztery lata temu. Przez wzrost cen, szczególnie w kwestii żywności, dla najbiedniejszych Polaków 500 plus ma obecnie wynosić około 430 zł (przy porównaniu ze stanem wyjściowym).

Po Twitterze krąży zdjęcie rzekomej ofiary Tymoteusza Szydło. Dziewczyna nie ma z nim nic wspólnegoPo Twitterze krąży zdjęcie rzekomej ofiary Tymoteusza Szydło. Dziewczyna nie ma z nim nic wspólnegoCzytaj dalej

500 plus zostanie podwyższone? Tego wciąż nie wiemy

Prawo i Sprawiedliwość nie ogłosiło jeszcze żadnego konkretnego rozwiązania, które miałoby wyrównać tę sytuację. Nie od dziś wspomina się o możliwej waloryzacji świadczenia. "Super Express" zapytał więc o ten pomysł wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda. Polityk odpowiedział:

"Przeznaczamy duże środki na politykę prorodzinną. Mamy na 2020 rok zaplanowane ponad 40 mld zł na program Rodzina 500 plus, ale w przyszłości nie wykluczamy różnych wariantów. (...) (Waloryzacja to - red.) ciekawy pomysł, warty rozważenia. Każde środki finansowe, które trafiają do rodzin, są dla nich wsparciem."

Wiceminister dodał także, iż jeżeli w ogóle dojdzie do waloryzacji, to stanie się to najwcześniej w 2021 roku. Przekazał bowiem, że "na 2020 rok mamy już zapisane w budżecie środki na program Rodzina 500 plus". Czas więc pokaże, czy do podniesienia kwoty wypłacanej w ramach programu (o 35-40 zł) realnie dojdzie.

Warto zaznaczyć, że stwierdzenie zawarte w tytule artykułu "Super Expressu" na ten temat nie jest całkowicie prawdziwe. Tytuł "Będzie podwyżka 500 plus. Podano konkretne kwoty. Wystarczy?" przekazuje bowiem, iż do podniesienia świadczenia na pewno i realnie dojdzie. W rzeczywistości rząd traktuje tę opcję jako jedno z rozwiązań, które jest brane pod uwagę, jednak nie zadecydowano jeszcze o tym, czy faktycznie zostanie wcielone w życie.

500 plus podwyżka

Źródło: Super Express
Foto: Flickr (Narodowy Bank Polski) / Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News