Patryk Jaki
Autor Piotr Burakowski - 23 Października 2020

Jaki powiedział nieprawdę ws. aborcji dzieci

“99 proc. aborcji to dzieci z podejrzeniem zespołu Downa” – napisał w serwisach Facebook i Twitter europoseł Patryk Jaki, odnosząc się do ostatnich zmian w polskim prawie. Jak ustalił AntyFAKE.pl, powyższe twierdzenie nie jest zgodne z prawdą.

Patryk Jaki wraz żoną Anną wychowuje dziecko z zespołem Downa. Polityk argumentuje, że osoby z tą wrodzoną wadą pracują (często samodzielnie) i są szczęśliwie.

Ile procent aborcji w Polsce spowodowanych jest zespołem Downa?

Dodaje, że niepełnosprawność może spotkać każdego, w każdej chwili i nigdy nie jest to powód do "eliminacji" oraz że poprzez aborcję umierają także dzieci zdrowe.

Jaki twierdzi także, że 99 proc. aborcji dotyczy dzieci z podejrzeniem zespołu Downa, co jest już wyraźną manipulacją ze strony europosła.

Patryk Jaki - Twitter

Dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że w 2019 roku w polskich szpitalach przeprowadzono 1110 zabiegów przerwania ciąży, z czego 1074 zabiegi zostały przeprowadzone po tym, jak badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Z kolei rozpoznanie zespołu Downa było przesłanką w 271 przypadkach bez współistniejących wad somatycznych, a w 164 przypadkach z wadami somatycznymi.

200 przypadków dotyczyło zaś wad dwóch i więcej układów lub organów w badaniu obrazowym, a w 156 przypadkach rozpoznano wadę dotyczącą jednego układu bądź organu.

Zespół Downa na świecie

W Islandii, jak informował w 2017 roku CBS News, prawie 100 proc. ciąż z wykrytym zaburzeniem chromosomów u nienarodzonego dziecka kończy się aborcją. Mówi się o tym, że Islandia to państwo, w którym już niedługo nie zobaczymy osoby z zespołem Downa. Kobiety mają bowiem dostęp do darmowych badań prenatalnych, a aborcja została zalegalizowana bez ograniczeń do 22 tygodnia ciąży.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Nie wierzysz w działanie maseczek? Pierwsze poważne badanie, które obnaża ich skuteczność
  2. Już nie 500 zł, ale znacznie więcej, kary nałoży nie tylko policja – zmiany w maseczkach

Dodajmy, że znane są przypadki osób z zespołem Downa pochodzących z Hiszpanii, Ukrainy czy Peru, które ukończyły studia.

Źródło: Pikist.com
Foto: YouTube / Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News