Afera samolotowa Duda Morawiecki
Autor Michalina Kobla - 5 Września 2019

Afera samolotowa powraca. TVN24: Prezydent Duda latał na Hel, premier Morawiecki na plan filmowy

Afera samolotowa, która rozpoczęła się w Polsce po ujawnieniu szczegółów lotów rządowymi maszynami marszałka Marka Kuchcińskiego, zdaje się właśnie powracać. Tym razem dziennikarze TVN24 przedstawili bowiem zestawienie stworzone przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Z treści dokumentu dowiadujemy się, że Mateusz Morawiecki miał latać w statusie HEAD między innymi na plan filmowy, a Andrzej Duda na urlop nad morzem.

Afera samolotowa, która doprowadziła do dymisji marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, wkrótce sprowokuje kolejne zmiany na polskiej scenie politycznej? Tego oczywiście nie wiemy, jednak tym, co odróżnia ją od poprzednich tego rodzaju głośnych spraw, jest bez wątpienia czas jej trwania. Co jakiś czas pojawiają się bowiem doniesienia o lotach w statusie HEAD najważniejszych działaczy obozu władzy, przeplatane ujawnianymi statystykami z kadencji poprzednich rządów.

Tym razem dziennikarze TVN24 dotrzeć mieli do dokumentu, który został sporządzony przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Od listopada 2015 roku do początku sierpnia 2019 roku miało dojść do łącznie 1643 lotów o statusie HEAD (na pokładzie musieli być więc prezydent, premier lub marszałek Sejmu albo Senatu). Części z nich nie przyporządkowano do konkretnych polityków. Jak wynika z zestawienia, najwięcej, bo aż co najmniej 642 loty, miał odbyć prezydent Andrzej Duda. Premier Mateusz Morawiecki podróżował w ten sposób minimum 375 razy.

Sieć obiegły plotki o wycofaniu się R. Trzaskowskiego z realizacji Karty LGBT+. Miłość Nie Wyklucza: To fake newsSieć obiegły plotki o wycofaniu się R. Trzaskowskiego z realizacji Karty LGBT+. Miłość Nie Wyklucza: To fake newsCzytaj dalej

Afera samolotowa: Duda na Hel, Morawiecki na plan filmu o Polsce

Dziennikarze TVN24 ustalili także, w jakich okolicznościach odbywały się niektóre z omawianych lotów. Szef Rady Ministrów miał latać wyczarterowanym od LOT-u samolotem w październiku 2018 roku, kiedy to trwał strajk pracowników tych linii. Premier udał się (wtedy oraz kilkakrotnie później) na zdjęcia do filmu "Poland: The Royal Tour", w którym miał pokazać dziennikarzowi amerykańskiej telewizji najpiękniejsze i najciekawsze zakątki Polski jako jego przewodnik. Materiał miał powstawać także wtedy, gdy opinia publiczna pozostawała zaaferowana kwestią głośnych kontrowersji wokół postaci przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego. Warto zaznaczyć, że okazję do podróży rządowym samolotem miał też amerykański dziennikarz, który pracował przy tworzeniu filmu.

W wykazie znalazły się także informacje na temat wykazu lotów prezydenta Andrzeja Dudy, który miał między innymi udać się rządową maszyną nad morze, kiedy w lipcu 2017 roku trwały protesty przeciw zmianom w sądownictwie. Przedstawiciele prasowi głowy państwa twierdzili wówczas, iż nie mogą potwierdzić, czy polityk jest na Helu, ale jeżeli tak jest, to mowa tu o pobycie prywatnym. Dlaczego więc poleciał tam Embraerem, ze statusem HEAD? Dziennikarze TVN24 przekazali, że lotów na Hel i z Helu z prezydentem na pokładzie było łącznie 11.

Interesująca okazuje się też kwestia lotów do Krakowa w 18. dzień poszczególnych miesięcy, tj. w "miesięcznicę" pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. W okresie od listopada 2015 do lipca 2019 r. Andrzej Duda leciał w takich okolicznościach do Krakowa 5 razy, Mateusz Morawiecki - 14 razy. Kiedy działacze obozu władzy udali się za to do Małopolski, aby tam 18 czerwca 2018 r. uczestniczyć w uroczystościach z okazji 70. urodzin zmarłego prezydenta, potrzebowali aż czterech rządowych maszyn.

Źródło:TVN24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News