Afera ściekowa Płock
Autor Michalina Kobla - 2 Września 2019

Afera ściekowa. Działacz PiS z Płocka pokazał zdjęcie śniętych ryb w Wiśle. Pochodzi z 2010 roku

Afera ściekowa w Warszawie okazała się jednym z najgłośniejszych politycznych tematów w krajowych mediach. Jeden z płockich działaczy Prawa i Sprawiedliwości pokazał na swym profilu na Twitterze zdjęcia śniętych ryb, które znaleziono rzekomo w Wiśle. Jego dowody okazały się jednak sfałszowane.

Afera ściekowa, która rozpoczęła się po ujawnieniu awarii w oczyszczalni "Czajka", była szeroko komentowana przez działaczy politycznych różnych opcji. Wśród nich znalazł się także Krzysztof Gorzkowski, niedoszły radny PiS oraz zażarty zwolennik partii z Płocka. Jego przywiązaniu do ugrupowania ma dowodzić między innymi opis na Twitterze, brzmiący: "Patriota, Katolik. Prawo i Sprawiedliwość".

Donald Trump wybrał golfa zamiast podróży do Polski? Manipulacje medialne wokół odwołanej wizyty prezydenta USADonald Trump wybrał golfa zamiast podróży do Polski? Manipulacje medialne wokół odwołanej wizyty prezydenta USACzytaj dalej

30 sierpnia działacz udostępnił na swym profilu zdjęcia, które przedstawiały martwe ryby. Pierwsze z nich opisał:

"Czy ekolodzy są na wakacjach, bo Polska w potrzebie, a ekologów jak nie ma, tak nie ma. Wisła jest w Płocku nie do poznania, ryby już pływają do góry brzuszkami."

Gdy Gorzkowskiemu zarzucono przekłamanie, udostępnił kolejne zdjęcie, twierdząc:

"To też kłamstwo, zrobione dziś w Płocku, Dobrzyków. Wy jesteście komuchy-kłamczuchy."

Jak się ostatecznie okazało, zarówno pierwsza, jak i druga fotografia nie zostały wykonane w tym roku w Płocku. Jedno pochodzi z artykułu o martwych rybach w Połańcu, z 2016 roku. Drugie jest jeszcze starsze - wykonano je w 2010 roku, w Nowej Soli. Po tym, jak internauci wskazali Gorzkowskiemu jego przekłamanie, działacz zdecydował się usunąć cały wpis. Ostatecznie przeprosił także za udostępnienie nieprawdziwych informacji:

"Witam. Chciałem się usprawiedliwić i przeprosić wszystkich uczestników Twittera, których uciążliwie dotknął wpis o rybach we Wiśle, powiem uczciwie, że zostałem wprowadzony w błąd przez obecnych w Płocku wędkarzy, którzy przesłali mi te zdjęcia. Przepraszam."

Fałszywe zdjęcia, realny problem?

W ostatnich dniach w sieci zaczęło się pojawiać coraz więcej zdjęć martwych ryb (np. w artykule portalu Wirtualna Polska), które tym razem mają realnie dotyczyć ostatnich zdarzeń w Warszawie. Komentujący nie wykluczają wpływu ścieków na zwierzęta, jednak przypominają także o obniżonym poziomie wody w Wiśle. Ten także miał wpłynąć negatywnie na rozwój zdarzeń. Szczegóły sprawy zostaną zapewne ujawnione, gdy sprawą zajmą się na przykład eksperci z Głównego Inspektoratu Weterynarii. Wtedy także przekonamy się, jaki jest realnie zakres problemu, kiedy się rozpoczął oraz jak można z nim walczyć.

Afera ściekowa Wisła

Afera ściekowa ryby

Afera ściekowa martwe ryby

Afera ściekowa Płock

Afera ściekowa PiS

Źródło:Twitter

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News