Agata Duda
Autor Piotr Burakowski - 20 Lipca 2020

Ile wynoszą wydatki na pierwszą damę? Kancelaria Prezydenta tego nie wie

Posłowie opozycji zastanawiają się nad kosztami, jakie Kancelaria Prezydenta poniosła dotychczas w związku z działaniami pierwszej damy. Tymczasem Kancelaria Prezydenta nie posiada takich informacji – podaje “Rzeczpospolita”.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcieli dowiedzieć się, jakie są m.in. koszty obsługi sekretariatu i wyjazdów, wydatki na wizaż i ubiór pierwszej damy. Politycy złożyli w tej sprawie wniosek do Kancelarii Prezydenta.

Kancelaria Prezydenta nie wskazuje na wydatki

Kancelaria Prezydenta przekonuje, że wydatki pierwszej damy nie są oddzielane od ogólnych wydatków Pałacu Prezydenckiego, Agata Kornhauser-Duda nie ma też osobnego konta. Kancelaria Prezydenta nie podaje więc konkretnych danych.

"Nie mamy wydzielonych paragrafów do obsługi pierwszej damy, bo prawo tego od nas nie wymaga" – poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska.

Agata Duda odmawia wywiadu dziennikarzowi. Dziennikarz twierdzi, że o niego nie zabiegałAgata Duda odmawia wywiadu dziennikarzowi. Dziennikarz twierdzi, że o niego nie zabiegałCzytaj dalej

Co dotychczas zrobiła pierwsza dama

Dodajmy, że Agata Kornhauser-Duda spotkała się dotychczas łącznie z ponad 50 tys. osobami, uczestniczyła w 514 wizytach w kraju i 66 za granicą. Wzięła udział w 476 wydarzeniach w Pałacu Prezydenckim, a także przyznała 345 patronatów, w tym 20 długofalowych. Agata Kornhauser-Duda towarzyszyła prezydentowi Andrzejowi Dudzie w krajowych i zagranicznych oficjalnych wizytach.

Pierwsza dama często odwiedzała domy dziecka, hospicja dla dzieci i rozmawiała z przedstawicielami fundacji działających na rzecz m.in. małych pacjentów. Była nauczycielka wręczała świadectwa szkolne, czytała najmłodszym książki, brała udział w debatach, patronowała konkursom.

Co więcej, Agata Kornhauser-Duda współpracowała z katolickimi organizacjami, lektorami i ministrantami, siostrami zakonnymi. Żona prezydenta Andrzeja Dudy rozmawiała z młodzieżą m.in. na Światowych Dniach Młodzieży, z Amazonkami na Jasnej Górze, uczestniczkami Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet po Mastektomii czy z członkami Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Ile może kosztować wizaż

Przypomnijmy, że koszty chociażby takiego wizażu bywają czasem olbrzymie. Doskonale pokazał to przykład byłej szefowej rządu Beaty Szydło. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów od marca do grudnia 2017 roku przeznaczyła na wizaż m.in. dla byłej premier 169,9 tys. zł. NIK podawał, że wizażem w Kancelarii Premiera zajmowały się trzy firmy, które otrzymały w ciągu kilku miesięcy 2017 roku 167,9 tys. zł. W latach 2014-2016 na podobne usługi Kancelaria przeznaczyła 107,2 tys. zł.

Źródło: "Rzeczpospolita", Antyfake.pl

Foto: Piotr Molecki / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News