Materiał zewnętrzny
Autor Barbara Daszuta - 18 Listopada 2020

Bukmacher bez podatku – czy to legalne?

Według znanego powiedzenia, w życiu pewne są dwie rzeczy: śmierć i podatki. Jednak jak się okazuje, podatków w pewnych sytuacjach da się uniknąć i to całkiem legalnie. Wielu bukmacherów udostępnia bowiem graczom możliwość obstawiania kuponów bez podatku.

Na początek przybliżmy, co konkretnie wskazują obowiązujące przepisy. Zgodnie z ustawą o grach hazardowych, każdy zakład wzajemny obstawiany u polskiego legalnego bukmachera jest opodatkowany podatkiem od gier i zakładów w wysokości 12% jego stawki. W praktyce wygląda to tak, że jeśli gracz obstawia kupon za 100 zł (wówczas współczynnik kuponu wynosi 1,00), bukmacher automatycznie odciąga od tej kwoty 12% (czyli 12 zł), a faktyczna stawka kuponu wynosi 88 zł (zaś współczynnik – 0,88). Co jednak ważne, gracze nie muszą w ogóle się z tego rozliczać, zgłaszać do urzędu skarbowego czy uwzględniać w swoim rozliczeniu podatkowym. W świetle ustawy to bowiem bukmacherzy są podatnikami, a więc to na nich spoczywa obowiązek rozliczania się z fiskusem z podatku od gier i zakładów.

Zdarza się jednak, że bukmacher oferuje graczom grę bez podatku. Jak się okazuje, jest to możliwe i całkowicie legalne. Więcej specjalistycznych informacji oraz szczegółów tej promocji można znaleźć także na www.legalsport.pl/bukmacher-bez-podatku-zaklady-internetowe.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o grze bez podatku

Opłacanie 12% podatku od każdego zawartego zakładu wzajemnego jest obowiązkowe. Nie ma co próbować gry u zagranicznych bukmacherów bez licencji ministerstwa finansów, u których zasada ta nie obowiązuje – jest to wykroczenie skarbowe, które może się skończyć dla gracza koniecznością zwrotu postawionych stawek i ewentualnych wygranych, a także wysoką grzywną.

A co, jeśli grę bez podatku oferuje legalny polski bukmacher? Z takiej opcji można bez wahania skorzystać – jest to bowiem umowne hasło marketingowe, przy pomocy którego legalni operatorzy reklamują oferowaną promocję. W jej ramach to bukmacher opłaca 12% podatku od zawartego zakładu, zdejmując to obciążenie z gracza.

Jak zakłady bukmacherskie bez podatku działają w praktyce? Bukmacher może po prostu automatycznie zmienić współczynnik kuponu z 0,88 na 1,00, dzięki czemu opłacony przez gracza podatek zostaje zniwelowany. Może również dołożyć 14% do ewentualnej wygranej. Dlaczego 14% skoro stawka podatku to 12%? Wróćmy do przykładu kuponu postawionego za 100 zł – 12 zł odciągniętego podatku to 14% kwoty 88 zł, czyli faktycznej stawki zakładu. Chcąc zatem zniwelować podatek bukmacher dokłada do wygranej właśnie 14%. Ogólnie, gra bez podatku u legalnych operatorów oznacza, że to oni z własnych środków odprowadzają podatek wobec państwa, co jest bezpieczne, zgodne z prawem i oczywiście korzystne dla klienta.

O czym jeszcze należy pamiętać? Otóż w zależności od regulaminu promocji, nie każdy kupon musi kwalifikować się do promocyjnej gry bez podatku. U niektórych bukmacherów są to kupony składające się z określonej liczby zdarzeń, o konkretnym kursie minimalnym itp. Warto dokładnie prześledzić zasady promocji, by mieć pewność, że obstawiany kupon na pewno zostanie objęty promocją. Zawsze aktualną listę bukmacherów oferujących grę bez podatku wraz z zasadami poszczególnych promocji znaleźć można na stronach zajmujących się zakładami.

Zakłady bukmacherskie związane są z ryzykiem. Zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia – skontaktuj się z instytucjami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego.

Tekst zewnętrzny

KOMUNIKAT O KONSEKWENCJACH UDZIAŁU W NIELEGALNYCH GRACH HAZARDOWYCH Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 3 Ustawy o grach hazardowych karze pieniężnej podlega uczestnik w grze hazardowej urządzanej bez koncesji lub zezwolenia. Zgodnie z art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym. Zgodnie z art. 109 kks uczestnik w grze losowej, zakładzie wzajemnym, grze na automacie, urządzonych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.

KOMUNIKAT O RYZYKU ZWIĄZANYM Z UCZESTNICTWEM W ZAKŁADACH BUKMACHERSKICH Pamiętaj, że uczestnictwo w zakładach wzajemnych jest hazardem. Uprawiając hazard można stracić kontrolę nad graniem i uzależnić się. Uprawianie patologicznego hazardu, czyli tego, będącego wynikiem uzależnienia, może w skrajnych przypadkach prowadzić do zadłużenia, problemów zdrowotnych, zawodowych oraz rodzinnych. Pamiętaj, aby uczestnicząc w zakładach bukmacherskich: nigdy nie pożyczać pieniędzy na grę; nigdy nie starać się odrobić strat po przegranej grze; zachować równowagę pomiędzy grą i innymi zajęciami; nie traktować gry jako sposób na zarabianie pieniędzy; grać tylko pieniędzmi przeznaczonymi na rozrywkę, nie używać tych przeznaczonych na codzienne wydatki.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News