IKEA
Autor Piotr Burakowski - 30 Października 2020

IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda

W internecie znajdziemy zrzut ekranu, sugerujący, że IKEA zabroniła noszenia pracownikom symboli strajku kobiet. Jest to zgodne z prawdą – pokazała weryfikacja AntyFAKE.pl.

Na oficjalnym profilu firmy w serwisie Facebook odnaleźliśmy pytanie jednej z klientek, która zastanawia się, dlaczego IKEA zabroniła noszenia pracownikom symboli strajku kobiet.

IKEA

Stanowisko IKEA

IKEA odpowiedziała wówczas: "Jesteśmy świadomi protestów społecznych, jakie obecnie mają miejsce w całej Polsce. Jako pracodawca w żaden sposób nie ograniczamy udziału naszych pracowników w protestach".

"Nasi pracownicy to także ambasadorzy marki IKEA. Spotykając się z klientami, dostawcami lub innymi partnerami bądź zewnętrznymi organizacjami są twarzami naszej firmy. Obsługują klientów o różnych poglądach na różne sprawy, dlatego ich strój służbowy nie powinien wskazywać na konkretne przekonania".

IKEA FB

Skontaktowaliśmy się z biurem prasowym IKEA w celu dokładnego wyjaśnienia sprawy. Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy, jest niemal tożsama z tą, którą firma opublikowała na swoim fanpejdżu.

Negatywne reakcje klientów

Pod odpowiedzią IKEA na Facebooku dominują negatywne komentarze: "Słabe". "Jawna dyskryminacja". "Ale wiecie, że wielu klientów właśnie straciliście? Wiele firm miało jednak odwagę. Wy stchórzyliście".

Przeczytamy także m.in.: "A tak lubiłam wasze wege kulki i glögg... Wielkie rozczarowanie, zwłaszcza w momencie, kiedy Szwedki chcą pomagać Polkom. Boicie się o klientów czy o pozwolenia na pozyskiwanie drewna w Polsce? Tak czy owak – słusznie". "Prawa człowieka to nie są poglądy polityczne. Prawa kobiet prawami człowieka". "IKEA, wstydu nie macie. Koniec zakupów w IKEA".

ZOBACZ, JAK WERYFIKUJEMY INFORMACJE:

  1. Zawadzka rozpowszechniła fake newsa o księżach. Dostało się TVP Info
  2. To słowa o. Rydzyka? “Nie może odmówić współżycia mężowi. Musi zamknąć oczy i myśleć o Polsce”
  3. Kontrowersyjne tweety. Sprawdzamy, czy pochodzą od Kai Godek
  4. Nie, to nie fake news. Uderzające wpadki w programie TVP Info

Stanowisko IKEA tym bardziej zaskakuje, że szwedzki gigant znany jest z angażowania się w różnego rodzaju akcje społeczne, np. "Miesiąc Dumy LGBT". Bardzo więc możliwe, że tym razem przedsiębiorstwo uznało, iż wspieranie strajku kobiet odbiłoby się negatywnie na sprzedaży.

Źródło: AntyFAKE.pl
Foto: Ted Eytan (Wikimedia Commons)

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News