Kwarantanna domowa
Autor Piotr Burakowski - 29 Października 2020

Bardzo ważne zmiany dot. kwarantanny. Wiemy, kto może jej uniknąć

Pojawiły się nowe zasady dotyczące izolacji i kwarantanny, które weszły w życie 24 października. Dotychczas kwarantanną byli obejmowani także współdomownicy tych, którzy mieli kontakt z zakażoną osobą, lecz zmieniło się to za sprawą nowego rozporządzenia.

"Sytuacja taka dotyczy na przykład rodziców dzieci, które przebywają na kwarantannie domowej ze względu na kontakt z zakażonym lub chorym uczniem w środowisku szkolnym, a sami kontaktu z zakażonym lub chorym uczniem nie mieli" – mówi rozporządzenie.

Koronawirus: kwarantanna i izolacja

"W przypadku osób, które są obecnie poddawane kwarantannie, nie ze względu na kontakt z osobą chorą lub zakażoną (tzn. nie miały styczności ze źródłem wirusa SARS-CoV-2), ale jedynie ze względu na wspólne zamieszkiwanie z osobami zdrowymi, które zostały poddane kwarantannie (ze względu na taką styczność), możliwe jest ograniczenie się do nadzoru epidemiologicznego nad tymi osobami bez obejmowania ich kwarantanną" – brzmi uzasadnienie.

Tak więc jeżeli nie mieliśmy bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, nie zostaniemy skierowani na kwarantannę. Dziesięciodniową kwarantanną obejmuje się osoby, które mogły być narażone na zakażenie. Nie przechodzimy wówczas testów, chyba że występują u nas objawy COVID-19.

kwarantanna

Jeśli zaś chodzi o izolację, to poddawani są jej pacjenci z potwierdzonym pozytywnym wynikiem na COVID-19. Mają zakaz wychodzenia i utrzymywania kontaktu z innymi przez 10 dni, o ile nie występują u nich objawy koronawirusa. Lecz w razie ich wystąpienia o okresie izolacji decyduje lekarz, a wtedy kończy się ona nie wcześniej niż po 13 dniach od momentu, kiedy pojawiły się objawy.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Czy program TVP rozważał przywrócenie tortur wobec kobiet? Tak, to prawda
  2. Covid-19 to tylko początek? Eksperci ostrzegają przed groźniejszymi pandemiami

W wypadku trafienia do szpitala lub przebywania w izolatorium o zakończeniu izolacji decyduje lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Foto: Pxfuel.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News