COVID-19
Autor Piotr Burakowski - 29 Października 2020

Covid-19 to tylko początek? Eksperci ostrzegają przed groźniejszymi pandemiami

Eksperci przestrzegają przed kolejnymi pandemiami, które będą pojawiać się częściej niż do tej pory, rozprzestrzeniać się szybciej, wyrządzać więcej szkód w gospodarce światowej i zabijać więcej ludzi niż COVID-19. Zwracają uwagę, że ratunkiem od tego jest zmiana w globalnym podejściu do walki z chorobami zakaźnymi.

Powyższa pesymistyczna diagnoza pochodzi z raportu 22 ekspertów z całego świata przygotowanego dla platformy IPBES, działającej przy ONZ.

Raport informuje, że jeżeli nie zmienimy podejścia i zamiast gaszenia pożarów nie zaczniemy im zapobiegać, to czeka nas prawdziwa "era pandemii" – pisze Onet, opierając się na raporcie IPBES.

Wpływ człowieka na środowisko

– Nie ma wielkiej tajemnicy co do przyczyny pandemii COVID-19 – ani żadnej innej nowoczesnej pandemii. Ta sama działalność człowieka, która prowadzi do zmian klimatycznych i utraty różnorodności biologicznej, również prowadzi do zagrożenia pandemią poprzez wpływ na środowisko – przybliża dr Peter Daszak, prezes EcoHealth Alliance i przewodniczący warsztatów IPBES.

– Zmiany w sposobie użytkowania gruntów, ekspansja i intensyfikacja rolnictwa oraz niezrównoważony handel, produkcja i konsumpcja zaburzają przyrodę i zwiększają kontakt między dziką przyrodą, zwierzętami gospodarskimi, patogenami i ludźmi. To jest droga do pandemii – dodaje.

Naukowcy twierdzą, że ryzyko pandemii można znacznie zmniejszyć. Wskazują na ograniczenie działalności człowieka, która prowadzi do utraty różnorodności biologicznej, poprzez większą ochronę środowiska, a także przez środki ograniczające niezrównoważoną eksploatację regionów o wysokiej różnorodności biologicznej.

Pozwoliłoby to bowiem na ograniczenie kontaktów między dzikimi zwierzętami, zwierzętami domowymi i ludźmi, co zapobiegłoby rozprzestrzenianiu się nowych chorób.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Czy program TVP rozważał przywrócenie tortur wobec kobiet? Tak, to prawda
  2. Będziemy mieli zakaz wychodzenia z domu? Wicepremier zabrał głos

Naukowcy uważają, że prawidłową drogą jest zapobieganie, a nie wyłącznie reagowanie, tak jak ma to miejsce obecnie.

Źródło: Onet
Foto: Pixabay.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News