Tadeusz Rydzyk
Autor Piotr Burakowski - 24 Września 2020

To słowa o. Rydzyka? “Nie może odmówić współżycia mężowi. Musi zamknąć oczy i myśleć o Polsce”

“Żona nie może odmówić współżycia mężowi. Musi po prostu zamknąć oczy i myśleć o Polsce” – miał powiedzieć o. Tadeusz Rydzyk.

Grafika, na której przypisuje się powyższe słowa o. Tadeuszowi Rydzykowi, stała się popularna na Facebooku, gdzie została udostępniona w kilku grupach: "Wszyscy przeciw PiS" (redemptorysta jest oskarżany o powiązania z partią rządzącą) czy "Klaudia Jachira – Kobieta z ......".

Tadeusz Rydzyk - cytat

Post chętnie udostępniają na swoich tablicach także pojedynczy użytkownicy, tymczasem przytoczone słowa nie pochodzą od o. Tadeusza Rydzyka – ustalił AntyFAKE.pl. Co więcej, jest to tylko parafraza wypowiedzi innego księdza, a drugie zdanie w przytoczonym cytacie nigdy nie padło, nawet w zmienionej formie.

To parafraza wypowiedzi ks. Różańskiego

Omawiane zdania odnoszą się do audycji "Jak być dobrą żoną w sypialni", która została nadana 11 grudnia 2018 roku w Radiu Maryja. Poprowadziło ją małżeństwo (Danuta i Piotr Sobol), a w studiu obecny był także ks. Marcin Różański, nie zaś o. Tadeusz Rydzyk.

Duchowny już na początku uzasadnił, dlaczego pojawił się w programie. – Kobieta to sanktuarium życia, a sypialnia to jeden z ołtarzy. Małżeństwo to dzieło stworzone przez Boga – stwierdził, dodając, że księża także mogą zabierać głos w kwestii relacji damsko-męskich.

– Małżeństwo jest zgodne, gdy mąż panuje nad żoną, a żona nad sobą – wytłumaczyła z kolei na wstępie słuchaczom Danuta Sobol.

Prowadząca dodawała, że prawdziwe małżeństwo to małżeństwo sakramentalne, zaś "aby mówić o pierwszym pełnym stosunku seksualnym, musi to być pełna penetracja z pozostawieniem nasienia w pochwie".

Ustaliliśmy, że satyryczny serwis ASZdziennik opublikował w grudniu 2018 roku tekst pt. "PILNE: Oto słynna audycja o seksie w Radiu Maryja. Mamy 7 najlepszych cytatów", gdzie poza autentycznymi cytatami z audycji, znalazły się także ironiczne komentarze autorki, Marty Nowak.

Marta Nowak przytoczyła m.in. poniższy cytat z księdza: "Jeżeli w czasie współżycia seksualnego jedno z małżonków nie chce współżyć seksualnie, ale widać, że jest jakaś potrzeba z drugiej strony, to także jakaś forma ofiarowania siebie, dawania z siebie życia". Autorka dodała następujący komentarz: "Należy po prostu zamknąć oczy i myśleć o Polsce".

Nie mamy więc do czynienia ze słowami ks. Marcina Różańskiego ani tym bardziej o. Tadeusza Rydzyka, który nie brał udziału w programie. Pierwsze zdanie, które pojawia się na zdjęciu, stanowi z kolei wyraźną parafrazę.

Lipińska przesadziła tą reklamą. Pokazujemy, dlaczego suplement na depresję to nie rozwiązanieLipińska przesadziła tą reklamą. Suplement na depresję to nie rozwiązanieCzytaj dalej

Afera z pieniędzmi dla o. Rydzyka z Fundacji PZU

Przypomnijmy, że o. Tadeusz Rydzyk otrzymał ponad 6 mln zł od Fundacji PZU. Fundacja redemptorysty Lux Veritatis otrzymała dwa razy po 100 tys. zł i dwukrotnie po 3 mln zł. Zrodziły się wątpliwości, czy pieniędzy nie przyznano ze złamaniem regulaminu dotacji pozakonkursowych.

M.in. dlatego, że punkt trzeci regulaminu Fundacji PZU mówi, że fundacja nie finansuje projektów, których celem jest w szczególności: działanie na rzecz osiągnięcia zysku, wspieranie i wywieranie wpływu na procesy legislacyjne, wspieranie i wywieranie wpływu na wyniki jakichkolwiek wyborów powszechnych, wspieranie partii politycznych, wspieranie celów religijnych i politycznych.

Sprawie finansowania projektów o. Tadeusza Rydzyka dokładnie przyjrzała się "Gazeta Wyborcza". Jeśli chodzi o przedsięwzięcie "By pamięć o nich trwała", to – jak ustalił dziennik – mieści się ono w grupie tych, które Fundacja PZU może finansować poza konkursami. Chodzi o budowę kaplicy, na której ścianach zostanie upamiętnionych ponad 1000 Polaków, którzy zginęli pomagając Żydom podczas okupacji hitlerowskiej.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Duży polski bank ostrzega przed fałszywymi wiadomościami
  2. Tokarczuk ma konto na Twitterze? Nie, to profil satyryczny

"Gazeta Wyborcza" dodaje jednak, że z nieoficjalnych informacji wynika, iż "pieniądze były przekazywane Rydzykowi, choć nie rozliczył wcześniejszych dotacji i nie wiadomo, na co konkretnie je przeznaczono".

Źródło: AntyFAKE.pl
Foto: Jakub Kaminski / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News