Tadeusz Rydzyk
Autor Piotr Burakowski - 4 Września 2020

O. Rydzyk otrzymał ponad 6 mln zł od Fundacji PZU. Pieniądze przyznano łamiąc regulamin?

Fundacja Lux Veritatis otrzymała dwa razy po 100 tys. zł i dwukrotnie po 3 mln zł od Fundacji PZU. Czy pieniądze przyznano łamiąc zasady regulaminu dotacji pozakonkursowych?

Punkt trzeci regulaminu Fundacji PZU mówi, że fundacja nie finansuje projektów, których celem jest w szczególności:

  1. działanie na rzecz osiągnięcia zysku;
  2. wspieranie i wywieranie wpływu na procesy legislacyjne;
  3. wspieranie i wywieranie wpływu na wyniki jakichkolwiek wyborów powszechnych;
  4. wspieranie partii politycznych;
  5. wspieranie celów religijnych i politycznych.

Cele religijne i polityczne

Największą uwagę zwraca informacja o braku finansowania projektów, które wspierają cele religijne i polityczne. Tymczasem dwa razy po 100 tys. zł Fundacja PZU przyznała na pikniki "Dziękczynienie w Rodzinie" – spotkania organizowane przez ruch katolicki "Rodziny Radia Maryja".

Toruńskie media tak opisywały we wrześniu 2018 roku przebieg pikniku: głównym punktem uroczystości była msza w Sanktuarium Najświętszej Marii Panny i procesja różańcowa, później zaś odbywał się zwykły piknik, z występami, kramami z żywnością czy poradami medycznymi.

Dodajmy, że w 2017 i 2019 roku Fundacja PZU przyznała fundacji o. Tadeusza Rydzyka po 3 mln zł na projekt "By pamięć o nich trwała". Chodzi o budowę kaplicy, na której ścianach zostanie upamiętnionych ponad 1000 Polaków, którzy zginęli pomagając Żydom podczas okupacji hitlerowskiej.

To cytat z Tokarczuk? “Tam gdzie religia miesza się do życia ludzi, tam rodzi najwięcej bólu i cierpienia”Krytyczne słowa o religii. To cytat z Tokarczuk?Czytaj dalej

Dochodzenie “Gazety Wyborczej”

Sprawie finansowania projektów o. Tadeusza Rydzyka dokładnie przyjrzała się "Gazeta Wyborcza". Jeśli chodzi o przedsięwzięcie "By pamięć o nich trwała", to – jak ustaliła "GW" – mieści się ono w grupie tych, które Fundacja PZU może finansować poza konkursami.

Dziennik dodaje jednak, że z nieoficjalnych informacji wynika, iż "pieniądze były przekazywane Rydzykowi, choć nie rozliczył wcześniejszych dotacji i nie wiadomo, na co konkretnie je przeznaczono".

"GW" zapytała o to PZU, lecz nie otrzymała konkretnej odpowiedzi, "tylko ogólniki".

Autorka tekstu rozpoczęła więc szukanie, "jak taką procedurę opisuje regulamin przyznawania pieniędzy poza konkursami". Małgorzata Kolińska-Dąbrowska znalazła "przepis-furtkę", który brzmi następująco:

"Jeżeli złożony wniosek dotyczy kolejnego projektu lub kontynuacji projektu dofinansowanego przez Fundację, a sprawozdanie końcowe z realizacji poprzedniego projektu nie zostało zaakceptowane, Zarząd może przyznać dotację jedynie w uzasadnionych przypadkach".

"Czy były to uzasadnione przypadki – nie wiadomo. PZU nie odpowiedziało nam na pytania, czym się kierowało, a w dokumentach finansowych (między innymi w sprawozdaniu finansowym Fundacji PZU), które są zamieszczone na jej stronie internetowej, nie ma ani słowa na temat końcowego rozliczania tych dotacji" – czytamy w artykule "GW".

Ile naprawdę zarabia Rydzyk? Oficjalny majątek nie istniejeIle naprawdę zarabia Rydzyk? Oficjalny majątek nie istniejeCzytaj dalej

Czym zajmuje się Lux Veritatis o. Rydzyka

Lux Veritatis od 2003 roku jest nadawcą Telewizji Trwam. Fundacja wybudowała Kościół NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Lux Veritatis – jak informuje strona fundacji – od ponad 20 lat prowadzi badania historyczne dotyczące postaw Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej.

Fundacja produkuje własne filmy fabularne. 8 sierpnia 2020 roku Lux Veritas otworzyła Park Pamięci Narodowej w Toruniu – miejsce upamiętniające Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów podczas II wojny światowej.

Trwają ponadto prace nad budową muzeum "Pamięć i tożsamość" im. św. Jana Pawła II. Dodajmy, że Lux Veritas ma własną internetową księgarnię katolicką.

Spadek wiary w Polsce, ale wciąż przodujemy w EuropieSpadek wiary w Polsce, ale wciąż przodujemy w EuropieCzytaj dalej

Telewizja Trwam a agitacja wyborcza

Telewizja Trwam, za której nadawanie odpowiada Lux Veritatis, znana jest z agitacji politycznej, do której wykorzystywane były nawet dzieci.

W 2019 roku ks. bp. Antoni Długosza w programie "Kropelka radości" tłumaczył najmłodszym, jak wspaniały jest obecny rząd, ponieważ poprzez programy socjalne troszczy się o rodzinę.

Duchowny nie wytłumaczył jednak dzieciom, że pieniądze na "500 plus" czy wyprawkę szkolną nie biorą się z powietrza i ich koszta będą ponosiły najpewniej także przyszłe pokolenia, w tym pojawiające się w programie dzieci.

– A cieszę się niezmiernie, że obecny nasz rząd też bardzo troszczy się o rodzinę, a wyrazem zatroskania naszego rządu było pierwsze "500 plus" dla każdego dziecka. Czy to nie piękne? – pytał w Telewizji Trwam ks. bp. Antoni Długosza.

– I wy przynosicie teraz 500 zł rodzinie. Do 18 roku życia będziecie te pięćsetki każdego miesiąca dawali swoim rodzicom. Czy to jest piękne? 300 zł dostaniecie jako wyprawkę na początku roku szkolnego, prawda? Żeby rodzice kupili wam przybory szkolne, co jest bardzo ważne. Już to odciąża budżet rodziców – dodawał kapłan.

– A także państwo się troszczy i daje dotacje na szkoły, na szpitale dla dzieci, kliniki dla dzieci, bo dziecko jest najpiękniejszym skarbem. Dlatego ojciec święty wiele razy przypominał, że jeżeli państwo, rząd troszczy się o dzieci to jest wtedy państwem silnym i bogatym. Bo przyrost dzieci świadczy o wielkości i mocy każdego państwa – podsumowywał ks.bp. Antoni Długosza.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Napisał fake newsa dot. COVID-19. Sąd orzekł rok więzienia w zawieszeniu
  2. Interwencja policji w Jeleniej Górze z powodu hulajnogi. Zajście nie trwało kilku minut, tylko ok. godzinę

Nagranie, na którym duchowny agituje za partią rządzącą, znajdziecie na facebookowym profilu telewizji internetowej WTV.

Źródło: AntyFAKE.pl, "Gazeta Wyborcza"
Foto: Jakub Kaminski / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News