Koronawirus.
Autor Piotr Burakowski - 3 Września 2020

Napisał fake newsa dot. COVID-19. Sąd orzekł rok więzienia w zawieszeniu

Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata – taką karę orzekł węgierski sąd dla mężczyzny, który napisał i rozpowszechnił fake newsa. Fałszywa informacja podawała, że Nograd na Węgrzech jest ośrodkiem zakażeń koronawirusa.

Skazany to 23-letni mężczyzna. 17 marca przeredagował on na swoim komputerze wiadomość jednej z agencji prasowych. Następnie, posługując się jej logiem, napisał, jakoby według ordynatora jednego ze szpitali sąsiednia miejscowość komitatu (jednostki odpowiadającej polskiemu województwu) Nograd na północy Węgier stała się "epicentrum" koronawirusa.

Czego dotyczył fake news

Autor napisał, że zakażony mężczyzna w poważnym stanie przybył do szpitala w Nograd i wszystkie osoby z jego otoczenia są najpewniej zainfekowane. Radził mieszkańcom, by – o ile to tylko możliwe – nie wychodzili na ulicę.

23-latek przesłał fake newsa znajomemu, który, nie zdając sobie sprawy, że to oszustwo, udostępnił go innym, co doprowadziło do rozpowszechnienia fałszywej informacji. Stała się ona na tyle popularna, że miejscowy burmistrz opublikował oficjalne oświadczenie, w którym zaprzecza podanym doniesieniom.

296 zmarłych bez chorób współistniejących? Tak, to prawda296 zmarłych bez chorób współistniejących? Tak, to prawdaCzytaj dalej

Koronawirus na Węgrzech

W Nograd koronawirusem zakaziło się łącznie 71 osób. Co więcej, Nograd występuje na 14 miejscu pod kątem liczby zachorowań na Węgrzech – na pierwszym znalazł się Budapeszt z liczbą 2960 chorych.

Koronawirus na Węgrzech wystąpił łącznie u 6923 osób, z czego 3930 ozdrowiało, a 620 zmarło.

Dodajmy, że od wtorku na całej granicy Węgier przywrócono kontrolę, z kolei cudzoziemcy nie mogą wjeżdżać na terytorium kraju. Są jednak pewne wyjątki, możliwy jest np. wjazd cudzoziemca z zezwoleniem na stały pobyt na Węgrzech.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Interwencja policji w Jeleniej Górze z powodu hulajnogi. Zajście nie trwało kilku minut, tylko ok. godzinę
  2. Vega posiada taśmy sutenerów, na których są politycy? Sprawdzono, czy reżyser mówi prawdę

Obywatele państw sąsiednich mają zaś prawo wjazdu w pasie 30 kilometrów od granicy, ale najwyżej na 24 godziny. Polacy, którzy zarezerwowali nocleg na Węgrzech, mogą dokonać wjazdu pod warunkiem przedstawienia negatywnego testu na obecność koronawirusa.

Na całym świecie łączna liczba przypadków zachorowania na COVID-19 wynosi obecnie 26,1 mln, gdzie odnotowano 17,3 mln ozdrowień i 864 tys. zgonów.

Źródło: AntyFAKE.pl
Foto: Jakub Kaminski / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News