Ksiądz podczas mszy
Autor Piotr Burakowski - 22 Lipca 2020

Spadek wiary w Polsce, ale wciąż przodujemy w Europie

W Polsce coraz mniej ludzi wierzy, by wiara w Boga była konieczna do zachowania moralności. Wzrost takiego przekonania odnotowano jednak m.in. na Ukrainie i w Rosji – wynika z badania amerykańskiego Pew Research Center.

Badanie pokazuje często powtarzający się schemat: im wyższe dochody i stopień wykształcenia, tym mniej osób wierzących w Boga.

W badaniu przyjrzano się m.in. Szwecji, gdzie tylko 9 proc. badanych uważa, że wiara w Boga jest koniecznym warunkiem zachowania postawy moralnej, z kolei w Kenii za takim poglądem jest aż 95 proc. ankietowanych.

Bóg w życiu człowieka

Na Litwie odsetek wierzących, że Bóg odgrywa w ich życiu ważną rolę spadł o 12 punktów procentowych – z 56 proc. w 1991 roku do 44 proc. w 2019 roku. Największy spadek jest jednak zauważalny w Hiszpanii (z 71 proc. do 45 proc.) i we Włoszech – z 81 proc. do 60 proc.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Polski złoty w odwrocie. Efekt? Wysokie opłaty i drogie kredyty
  2. Powiedział, co sądzi o TVP, a nadawca go pozwał. Dziś to telewizja musi zapłacić widzowi

Jeśli chodzi zaś o Polskę, to nasz kraj znalazł się na trzecim miejscu. Od 1991 roku odsetek tych, którzy uważają, że Bóg jest w ich życiu ważny, spadł o 14 punktów procentowych – z 83 proc. do 69 proc., choć wciąż to najwyższy wynik w Europie.

Inaczej jest na Ukrainie (wzrost z 50 proc. w 1991 roku do 62 proc. w 2019 roku), Bułgarii (z 41 proc. do 55 proc.) i Rosji (z 26 proc. do 37 proc.).

Wychowywanie dzieci przez pary homoseksualne jest szkodliwe? Eksperci są zgodniWychowywanie dzieci przez pary homoseksualne jest szkodliwe? Eksperci są zgodniCzytaj dalej

Majętni w mniejszym stopniu przywiązują wagę do Boga

Przyglądając się dokładnie Polsce, widzimy, że 43 proc. osób z niskimi dochodami twierdzi, że Bóg jest istotny w ich życiu, zaś w grupie majętnych twierdzi tak wyłącznie 29 proc.

Jeszcze bardziej znaczące dysproporcje widoczne są na Węgrzech (37 proc. i 18 proc.), Bułgarii (58 proc. i 39 proc.), Argentynie (68 proc. i 48 proc.), Izraelu (64 proc. i 42 proc.), jak i USA (56 proc. i 32 proc.).

Źródło: Pew Research Center
Foto: Pixabay.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News