Koronawirus.
Autor Piotr Burakowski - 2 Września 2020

Twitter usunął wpis o liczbie zmarłych na COVID-19 – w ramach walki z dezinformacją

Twitter usunął tweet, w którym zaniżono liczbę ofiar koronawirusa w USA. Wpis był bardzo popularny, bo udostępnił go m.in. prezydent Donald Trump – pisze “Washington Post”.

Tweet został opublikowany przez konto QAnon, które jest znane z rozpowszechniania skrajnych teorii spiskowych.

O czym mówił tweet

W tweecie poinformowano, że Centers for Disease Control and Prevention (CDC) "po cichu aktualizuje liczby związane z COVID-19 po to, żeby oficjalnie zgłoszone zgony przekładały się na tylko 6 proc. (lub 9 tys.) zmarłych z powodu choroby". Pozostałe zgony, jak twierdzi autor, nie są spowodowane koronawirusem, tylko innymi poważnymi chorobami.

Rzecznik Twittera zwraca uwagę, że wpis został usunięty, ponieważ narusza standardy platformy dotyczące dezinformacji na tematy związane z epidemią.

Wpis Trumpa usunięty z Facebooka. “Szerzenie dezinformacji”Wpis Trumpa usunięty z Facebooka. “Szerzenie dezinformacji”Czytaj dalej

Skąd pomysł na fałszywy tweet

"Washington Post" informuje, że teza zawarta w usuniętym wpisie odnosi się do informacji Centers for Disease Control and Prevention (CDC). CDC podało, że 6 proc. zgonów związanych z koronawirusem ma przyczynę bezpośrednią w zakażeniu COVID-19.

Dziennik dodaje, że 94 proc. pozostałych zgłoszonych zgonów powiązanych z epidemią to śmierć osób, u których występowały także choroby współistniejące. Doszło więc do manipulacji ze strony autora tweetu.

COVID-19 a walka o prezydencki fotel

Na problem z koronawirusem od kilku miesięcy zwraca uwagę kandydat na prezydenta USA Joe Biden.

– W tym roku COVID-19 pochłonął więcej istnień niż w jakimkolwiek innym roku przez ostatnie sto lat – ocenił w poniedziałek kandydat na prezydenta. Joe Biden wspominał o 180 tys. zmarłych na koronawirusa, pytając w Pittsburghu: "Czy naprawdę czujecie się bezpieczniejsi pod rządami Trumpa?".

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Ministerstwo nakazało usunąć artykuł o pedofilii w Kościele
  2. Wykop.pl nabrał się na fake newsa o TVP. Informacja zdobyła stronę główną

Przypomnijmy, że AntyFAKE.pl potwierdził, że w Polsce na dzień 11 sierpnia liczba osób zmarłych na COVID-19, u których nie występowały choroby współistniejące, wyniosła 296. W dniu publikacji tego tekstu odnotowano łącznie 68 517 zakażeń – 47 865 osób ozdrowiało, a 2078 zmarło.

Źródło: "Washington Post"
Foto: Jakub Kaminski / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News