Dariusz Klimczak TVP Info
Autor AntyFAKE - 9 Wrzesień 2019

Wiceprezes PSL krytykuje zakup kopalni w Chile za rządów PiS. Do inwestycji doszło w czasie kadencji PO-PSL

Wiceprezes PSL Dariusz Klimczak pojawił się w TVP Info, gdzie zapytano go między innymi o to, skąd jego partia wzięłaby pieniądze na ewentualną realizację wyborczych obietnic. Działacz zarzucił w tym kontekście obecnym władzom nietrafione inwestycje, w tym zakup kopalni miedzi w Chile. W rzeczywistości do nabycia udziałów doszło jednak w 2011 roku.

Dariusz Klimczak wystąpił w ostatnim wydaniu programu "Gość Wiadomości", gdzie debatę podjął z nim Radosław Fogiel z Prawa i Sprawiedliwości. Politycy rozmawiali z Danutą Holecką o wyborczych obietnicach oraz pomysłach na ich sfinansowanie. To właśnie w tym kontekście Klimczak opowiedział, jak Polskie Stronnictwo Ludowe zamierza zabezpieczyć w budżecie kwoty na zaplanowane inwestycje:

"Nie będziemy realizować takich kosztownych inwestycji, jak chociażby budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, nie będziemy za publiczne pieniądze badać dna Atlantyku albo prosić spółki Skarbu Państwa, by kupowały dodatkowe kopalnie w Chile. Takich niepotrzebnych wydatków, które realizuje obecny rząd, jest wiele."

Radosław Fogiel wtrącił wówczas, że inwestycja w zakup kopalni w Chile miała miejsce za czasu rządów koalicji PO-PSL. Klimczak zapewnił jednak, iż "KGHM kupił ją właśnie za rządów PiS". Postanowiliśmy to sprawdzić.

Danuta Holecka w Wiadomościach TVP z przypinką PiS? Fotomontaż zdobywa popularność na TwitterzeDanuta Holecka w Wiadomościach TVP z przypinką PiS? Fotomontaż zdobywa popularność na TwitterzeCzytaj dalej

Dariusz Klimczak o kopalni w Chile

Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej KGHM:

"Kopalnia Sierra Gorda położona jest w Chile - na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, około 60 km na południowy zachód od miasta Calama na północy Chile, na wysokości około 1700 m n.p.m. (...) Mineralizacja Sierra Gorda została odkryta w 2006 roku, a od września 2011 projekt jest wspólnym przedsięwzięciem typu Joint Venture obecnie kontrolowanym przez KGHM Polska Miedź S.A. (55%), Sumitomo Metal Mining (31,5%) i Sumitomo Corporation (13,5%). Sukcesywne zdejmowanie nadkładu w celu udostępnienia złoża rozpoczęło się w 2012 roku i trwało dwa lata. Rozruch zakładu przeróbczego odbył się w 2014 roku, a produkcja komercyjna zaczęła się 1 lipca 2015."

Jak wynika z opisanych informacji, do inwestycji w tę kopalnię miedzi i molibdenu doszło przed przejęciem władzy w Polsce przez Prawo i Sprawiedliwość. W 2011 roku rządziła Platforma Obywatelska w koalicji z Polskim Stronnictwem Ludowym.

Źródło: TVP Info, KGHM

Zobacz także

  1. NIK: Opieka paliatywna i hospicyjna w opłakanym stanie. Jak ten problem chcą rozwiązać politycy? [ANALIZA PROGRAMÓW]
  2. B. dziennikarka TVP Info wygrała z PiS przed sądem. Jej wizerunek wykorzystano bezprawnie w spocie wyborczym
  3. WŚwiecie24 opisało sukces w walce z rakiem szyjki macicy. Powielono kłamstwo o autyzmie przez szczepionki
  4. Fake ze znanym fotografem obiega Facebooka. Podpisano go jako funkcjonariusza SB skazanego za śmierć Popiełuszki
  5. Kaczyński na konwencji odniósł się do kwestii płci. Lekarka podważyła jego twierdzenia
  6. Wygrałeś darmowego smartfona w losowaniu Lidla? Nie daj się nabrać, to może być oszustwo