Dariusz Klimczak TVP Info
Autor Michalina Kobla - 9 Września 2019

Wiceprezes PSL krytykuje zakup kopalni w Chile za rządów PiS. Do inwestycji doszło w czasie kadencji PO-PSL

Wiceprezes PSL Dariusz Klimczak pojawił się w TVP Info, gdzie zapytano go między innymi o to, skąd jego partia wzięłaby pieniądze na ewentualną realizację wyborczych obietnic. Działacz zarzucił w tym kontekście obecnym władzom nietrafione inwestycje, w tym zakup kopalni miedzi w Chile. W rzeczywistości do nabycia udziałów doszło jednak w 2011 roku.

Dariusz Klimczak wystąpił w ostatnim wydaniu programu "Gość Wiadomości", gdzie debatę podjął z nim Radosław Fogiel z Prawa i Sprawiedliwości. Politycy rozmawiali z Danutą Holecką o wyborczych obietnicach oraz pomysłach na ich sfinansowanie. To właśnie w tym kontekście Klimczak opowiedział, jak Polskie Stronnictwo Ludowe zamierza zabezpieczyć w budżecie kwoty na zaplanowane inwestycje:

"Nie będziemy realizować takich kosztownych inwestycji, jak chociażby budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, nie będziemy za publiczne pieniądze badać dna Atlantyku albo prosić spółki Skarbu Państwa, by kupowały dodatkowe kopalnie w Chile. Takich niepotrzebnych wydatków, które realizuje obecny rząd, jest wiele."

Radosław Fogiel wtrącił wówczas, że inwestycja w zakup kopalni w Chile miała miejsce za czasu rządów koalicji PO-PSL. Klimczak zapewnił jednak, iż "KGHM kupił ją właśnie za rządów PiS". Postanowiliśmy to sprawdzić.

Danuta Holecka w Wiadomościach TVP z przypinką PiS? Fotomontaż zdobywa popularność na TwitterzeDanuta Holecka w Wiadomościach TVP z przypinką PiS? Fotomontaż zdobywa popularność na TwitterzeCzytaj dalej

Dariusz Klimczak o kopalni w Chile

Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej KGHM:

"Kopalnia Sierra Gorda położona jest w Chile - na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, około 60 km na południowy zachód od miasta Calama na północy Chile, na wysokości około 1700 m n.p.m. (...) Mineralizacja Sierra Gorda została odkryta w 2006 roku, a od września 2011 projekt jest wspólnym przedsięwzięciem typu Joint Venture obecnie kontrolowanym przez KGHM Polska Miedź S.A. (55%), Sumitomo Metal Mining (31,5%) i Sumitomo Corporation (13,5%). Sukcesywne zdejmowanie nadkładu w celu udostępnienia złoża rozpoczęło się w 2012 roku i trwało dwa lata. Rozruch zakładu przeróbczego odbył się w 2014 roku, a produkcja komercyjna zaczęła się 1 lipca 2015."

Jak wynika z opisanych informacji, do inwestycji w tę kopalnię miedzi i molibdenu doszło przed przejęciem władzy w Polsce przez Prawo i Sprawiedliwość. W 2011 roku rządziła Platforma Obywatelska w koalicji z Polskim Stronnictwem Ludowym.

Źródło:TVP Info, KGHM

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News