Dziecko zdjęcia
Autor - 28 Listopada 2019

UODO upomina rodziców, którzy publikują zdjęcia dzieci w internecie. Pamiętaj o ich bezpieczeństwie

Dziecko ma oczywiście prawo do prywatności i ochrony dóbr osobistych. Publikacja jego zdjęć może mieć bardzo poważne konsekwencje. Warto więc poznać aktualne przepisy w tej kwestii.

Dziecko jest częstym bohaterem publikacji na portalach społecznościowych dumnych rodziców. Urząd Ochrony Danych Osobowych przestrzega jednak, że "treści, które udostępniamy w internecie, pozostają w nim na zawsze" i apeluje o zdrowy rozsądek. Dorośli, którzy są opiekunami prawnymi i to ich zgoda pozwala na publikację zdjęć, sami muszą ocenić ryzyko publikacji. Za każdym razem powinni zadać sobie pytanie, co inni użytkownicy internetu mogą zrobić z wrzuconym zdjęciem.

Zasłoniłeś kamerkę w laptopie? Dla bezpieczeństwa zrób to samo ze smartfonemZasłoniłeś kamerkę w laptopie? Dla bezpieczeństwa zrób to samo ze smartfonemCzytaj dalej

Dziecko i wizerunek w sieci

Od przepisów dotyczących wizerunku istnieje wyjątek - jeżeli osoba przedstawiona na zdjęciu jest jedynie elementem przedstawionej całości, zgoda nie jest wymagana. Europejskie rozporządzenie o ochronie danych osobowych RODO wprowadziło harmonizację przepisów na terenie UE. Zapewniło większą liczbę informacji na temat danych osobowych, a także sprawiło, że administratorzy tych informacji wprowadzili jasne i zrozumiałe zasady. Na portalach społecznościowych odbywa się to przez zaakceptowanie regulaminu. UODO przypomina, że "nikt nie ma prawa wymuszać na rodzicach wyrażania zgody na rozpowszechnianie wizerunku ich dzieci".

Co, jeśli decyzję podejmuję tylko jeden rodzic? Według przepisów prawa rodzinnego każdy rodzic może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka. Gdy chodzi jednak o "istotne sprawy dziecka", wymagana jest zgoda obu rodziców. Według urzędu wizerunek dziecka należy do tej kategorii spraw.

Źródło: uodo.gov.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News