Emerytury gwiazd
Autor Maria Wieczorek - 18 Listopada 2019

Emerytury gwiazd okazują się wyjątkowo niskie? Sprawdziliśmy, jak wypadają na tle średniego świadczenia

Emerytury stanowią wyjątkowo wrażliwy temat także wśród polskich gwiazd show-biznesu. Wielu artystów zwierzało się już w licznych wywiadach, że otrzymywane przez nich świadczenia są brutalnie wręcz niskie. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak przyznane im sumy wypadają na tle krajowej średniej w tym zakresie.

Emerytury wokalistów i aktorów rzeczywiście są znacznie niższe niż przeciętne świadczenia, trafiające do większości Polaków? Taki wniosek wysnuć można z licznych wywiadów, w których gwiazdy zwierzały się niejednokrotnie z głodowych ich zdaniem sum, jakie im przyznano. Warto w tej kwestii sięgnąć po kilka przykładów.

Maryla Rodowicz wyznała jakiś czas temu, że trafiająca do niej emerytura mieści się w przedziale od 1200 do 1600 zł. Krzysztof Cugowski przekazał za to kilka lat temu, że przyznano mu w sumie 570 zł. Dziś świadczenie ma być oczywiście nieco wyższe, jednak wciąż pozostaje stosunkowo niewielkie. Alicja Majewska otrzymuje miesięcznie około 1000 zł, Rudi Schuberth - około 1200 zł, Teresa Lipowska - około 2000 zł, a Ryszard Rynkowski od 1200 do 1600 zł. Większość wymienionych artystów zgodnie stwierdza, że przyznane im kwoty są bardzo niskie i nie wystarczają na przeżycie miesiąca w godnych warunkach.

Sąd vs antyszczepionkowcy. Nauka i ochrona zdrowia wygrywają z teorią spiskową ws. żłobkówSąd vs antyszczepionkowcy. Nauka i ochrona zdrowia wygrywają z teorią spiskową ws. żłobkówCzytaj dalej

Emerytury gwiazd a średnia

Dlaczego do gwiazd trafiają tak niewielkie pieniądze? Kluczem do sprawy okazują się bardzo niskie składki, które w czasie artystycznej kariery wokaliści i aktorzy odprowadzali do ZUS jako samozatrudnieni przedsiębiorcy. Ostatecznie ich emerytura okazała się więc przystająco do tego uboga. Sprawdźmy jednak, jak w rzeczywistości mają się opisane kwoty do przeciętnie wypłacanego w Polsce świadczenia.

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przeciętne świadczenie emerytalno-rentowe w pierwszej połowie 2019 roku wyniosło łącznie 2236,84 zł. Najczęściej wypłacana emerytura równała się za to 1065,60 zł brutto (906 zł netto), przy czym dominująca emerytura mężczyzn to 2177,80 zł brutto, a kobiet - 1065,38 zł brutto.

Analizując statystyki zauważyć możemy, że chociaż artyści rzeczywiście nie mogą cieszyć się bardzo wysokimi emeryturami, ich świadczenie jest silnie zbliżone do wysokości najczęściej wypłacanej kwoty, a często nawet wyższe. Znacząca część pozostaje oczywiście poniżej przeciętnej, jednak z tym problemem zmaga się miażdżąca część osób pobierających już emeryturę.

Źródła:Wirtualna Polska, Zadłużenia.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News