Facebook dane
Autor Maria Wieczorek - 27 Listopada 2019

Facebook zapłaci 5 dolarów za wypełnienie ankiety. Przy okazji wyciągnie dużo cenniejsze dane

Facebook startuje z nowym projektem, czyli programem do badań rynku ViewPoints. Za wypełnienie niewielkiej ankiety internauci będą otrzymywali 1 tys. pkt, przekładający się na 5 dolarów. Aby wziąć udział w rzeczonym badaniu, chętny będzie jednak musiał udostępnić swoje dużo cenniejsze dane.

Facebook ViewPoints ma teoretycznie doprowadzić do ograniczenia negatywnej strony sieci oraz rozszerzania pozytywnych projektów pod takim kątem, jaki za odpowiedni uważają odbiorcy. W dopasowanej do programu aplikacji znalazła się już pierwsza ankieta, która dotyczy bezpośrednio wpływu szeroko pojętych social media na samopoczucie. Aby móc wypełnić kwestionariusz, trzeba być osobą pełnoletnią. Nie wiadomo jednak, jak dokładnie Facebook zamierza sprawdzać, czy w badaniach nie biorą udziału osoby młodsze, wpisujące w odpowiednie rubryki fałszywy wiek.

Zasłoniłeś kamerkę w laptopie? Dla bezpieczeństwa zrób to samo ze smartfonemZasłoniłeś kamerkę w laptopie? Dla bezpieczeństwa zrób to samo ze smartfonemCzytaj dalej

Facebook a dane osobowe użytkowników

Za wypełnienie jednej ankiety chętny otrzymuje 1 tys. punktów, które mają wartość 5 dolarów. Wydawać by się mogło, że to dobry sposób na niewielki, symboliczny wręcz zarobek oraz przyłożenie się do polepszenia standardów w sieci. Podobną tezę należy jednak poważnie przemyśleć.

Przy wypełnianiu ankiety internauta musi bowiem przekazać swoje dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, datę urodzenia, czy płeć. Czasami potrzebny będzie także adres zamieszkania, a nawet lokalizacja bieżąca. Facebook zapewnia, że zamierza dokładnie pilnować pozyskiwanych danych i nie przekazywać ich (ani nie sprzedawać) innym firmom. Tutaj pojawia się jednak pytanie, czy sprzedawanie wrażliwych informacji na swój temat za 5 dolarów na pewno jest dobrym pomysłem.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Wstrząsające statystyki sukcesem fałszywych teorii antyszczepionkowców. WHO przekazało, ile osób zachorowało na odrę w 2018 roku

2. Antyfake to prężnie rozwijający się portal fact-checkingowy. Walczy z dezinformacją w sieci

Źródło: INN Poland

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News